Hipertensija jeb augsts asinsspiediens – 21.gadsimta “pandēmija”!

0

Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati* šobrīd pasaulē izplatītākā sirds un asinsvadu slimība – hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens – skar aptuveni 1 miljardu iedzīvotāju, un paredzams, ka līdz 2025.gadam tās izplatība palielināsies par 50% sasniedzot 1,5 miljardus iedzīvotāju. Lai vērstu uzmanību hipertensijai jeb paaugstinātam asinsspiedienam un tā profilaksei,  ik gadu maijā tiek atzīmēta Pasaules Hipertensijas diena, kuras ietvaros 17.maijā norisināsies izglītojošas un informatīvas aktivitātes iedzīvotājiem arī Latvijā.

Epidemioloģiskā pētījuma dati** liecina, paaugstināts asinsspiediens ir 52,8% vīriešu un 41,8% sieviešu Latvijā. P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs dr.Andris Skride:  “Lai arī tā ir sekmīgi ārstējama slimība, hipertensijas izplatību varētu pielīdzīnāt pandēmijai, turklāt tā ir viens no biežākajiem pāragras nāves iemesliem. Hipertensijai bieži vien nav nekādi simptomi, tāpēc šo slimību sauc par “kluso slepkavu”, un vislabākais veids, kā to savlaicīgi pamanīt ir regulāri mērīt asinsspiedienu. Tāpēc Pasaules Hipertensijas dienā vēlos aicināt visus izmērīt savu asinsspiedienu un atgādināt, ka visos vecumos par optimālo asinsspiedienu tiek uzskatīts 120/80 mmHg.”

Lai izvarītos no insulta vai infarkta un samazinātu citu slimību riskus, asinsspiediena sekmīgā ārstēšanā būtiska nozīme ir pacientu līdzestībai. Tā sevī ietver medikamentu lietošanu atbilstoši ārsta norādījumiem, regulāras veselības pārbaudes un asinsspiediena kontroli, kā arī veselīga dzīvesveida ievērošanu. Lai arī pieņemts, domāt, ka tieši naudas trūkums ir galvenais iemesls, kāpēc pacienti pārtrauc ārstēšanos, medicīniska ārvalstu pētījuma dati par hipertensijas pacientu līdzestību***, parāda, ka izplatītākais iemesls medikamentu lietošanas pārtraukšanai ir motivācijas trūkums (21%). Kā nākošais iemesls ārstēšanās pātraukšanai tiek minēta labāka pašsajūta (16,7%), savukārt 13% pacientu zāles pārtrauc lietot finansiālu apsvērumu dēļ vai aizmirst iedzert zāles (skat.pielikumā pētījuma grafiku).

Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja: “Slikto pacientu līdzestību Latvijā raksturo arī aprīlī veiktā “Euroaptiekas” un pacientu biedrības “ParSirdi.lv” aptauja****, kurā vairāk nekā puse pacientu ar augstu asinsspiedienu jeb hipertensiju atzina, ka nelieto medikamentus atbilstoši ārstu norādījumiem – 18% hipertensijas slimnieku atzīst, ka ik pa laikam pārtrauc lietot medikamentus, ja jūtas labāk. 31% aptaujāto atzīst, ka mēdz aizmirst vai kādu citu iemeslu dēļ izlaist zāļu lietošanu, bet 5% no tiem, kas sirgst ar hipertensiju, apgalvo, ka principā nelieto medikamentus.”

Dr.A.Skride: “Lai izvairītos no hipertensijas liela nozīme ir profilaksei – veselīgam dzīvesveidam un regulārām asinsspiediena un citām veselības pārbaudēm. Taču, ja pacientam ir konstatēta hipertensija un ir izrakstīti medikamenti, ārkārtīgi būtiski lietot tos apzinīgi. Ir kļūdaini pieņemt, ka, noteiktu laiku lietojot medikamentus, hipertensija ir izārstēta un zāles var pārtraukt lietot. Hipertensijas gadījumā ārstēšana ir ilgstošs process – visa mūža garumā.”

Pasaules Hipertensijas dienā, 17. maijā, ikviens aicināts uz izglītojošu un informatīvu pasākumu iedzīvotājiem tirdzniecības centrā “Domina Shopping”, kur no plkst. 16.00 līdz 20.00 norisināsies “Sirds veselības diena”, ko organizē “Euroaptieka” sadarbībā ar biedrību “ParSirdi.lv”. Pasākumā varēs saņemt bezmaksas farmaceitu konsultācijas par jautājumiem, kas saistīti ar paaugstinātu asinsspiedienu, kā arī veikt sirds veselības mērījumus un saņemt informatīvos materiālus. Savukārt plkst. 17.00 būs kardiologa dr.Andra Skrides lekcija par augsta asinsspiediena riskiem un profilaksi.

Vairāk par asinsspiedienu, riska faktoriem un ārstēšanu: www.asins-spiediens.lv

*http://www.world-heart-federation.org/cardiovascular-health/cardiovascular-disease-risk-factors/hypertension/

**Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma epidemioloģiskais pētījums (2010.gads)

***Pētījums norisinājās 2012.gadā un tā ietvaros tika apzināti 900 pacienti, vairāk: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658361212000297

**** Aptauja aprīļa mēnesī tika veikta interneta vidē un tajā piedalījās 2394 respondentu.