0

Tas, kam nav paredzēts iet bojā, atkal un atkal sevi piesaka, lai liecinātu par netveramu garīgo skaistumu un patiesības gaismu.” Šie vārdi pieder Igaunijas māksliniekam un kolekcionāram Nikolajam Kormašovam (Николай Кормашов, 1929–2012), kuram dzīves laikā izdevies savākt un restaurēt apjomīgu 15.–20. gadsimta krievu ikonu kolekciju.

No š. g.20. jūlija līdz 15. septembrim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA apmeklētājiem būs iespējams apskatīt vairāk nekā 140 ikonas no vienas no plašākajām un nopietnākajām šāda veida privātajām kolekcijām.

Sarunā piedalīsies:

Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja, un

Vita Birzaka,izstādes projekta vadītāja – īsumā pastāstīs par izstādi un sadarbību;

Andrejsun Orests Kormašovi(Igaunija), izstādes “Izglābtās ikonas” kuratori – sniegs ieskatu Nikolaja Kormašova kolekcijā un komentēs ekspozīcijā aplūkojamos darbus.

Pasākuma laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus izstādes organizatoriem, individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas, fotografēt un filmēt ekspozīciju.

Tikšanās darba valodas: latviešu, angļu un krievu.

PAR IZSTĀDI

Izstādē Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA būs iespējams apskatīt vairāk nekā 140 ikonas no Igaunijas mākslinieka un kolekcionāra Nikolaja Kormašova krājuma. Maskavas Andreja Rubļova senkrievu kultūras un mākslas muzeja (Центральный музей древнерусской культуры и искусства имени Андрея Рублёва) vadošā pētniece Nataļja Komaško (Наталья Комашко)krājumu raksturojusi kā vienu no plašākajām un nopietnākajām šāda veida privātajām kolekcijām. Viņas vadībā ekspertu grupa veikusi ikonu atributāciju. Ikonas lielākoties vāktas trīs reģionos: Arhangeļskas novadā Ziemeļu Dvinas augštecē, Kokšengas novadā Vologdas apgabalā (šeit ikonas galvenokārt iegūtas no 1965. līdz 1978. gadam) un Tailovas ciematā Pleskavas apgabalā, kur kolekcionāra ģimene pavadīja vasaras no 1967. līdz pat 2017. gadam. Papildus šīm trim vietām, protams, ir arī ikonas no Nikolaja Kormašova dzimtās Muromas. Kolekcionārs teicis: “Krievijas ziemeļi man likās kā zaudētais kontinents, kā Atlantīda. Šķita, ka viss, kas Krievijā labs, saglabājies tieši tur.”

Ziemeļu Dvinas krastos tika celtas iespaidīgas baznīcas, ko rotāja augstvērtīgas ikonas, kas tika darinātas vietējos ikonu glezniecības centros: Soļvičegodskā, Veļikij Ustjugā un apkārtējo klosteru darbnīcās. Upe pirms Pētera I laika kalpoja kā tirdzniecības ceļš caur Arhangeļsku un Balto jūru no Maskavas kņazistes uz Eiropu. Vologdas apgabals, kas slavens ar Kirila-Belozerska klosteri un Feraponta klosteri, kuram freskas darinājis slavenais Maskavas ikonu gleznotājs Dionīsijs (ap 1440–1502) kopā ar dēliem Feodosiju un Vladimiru, joprojām glabā vēl neatklātas senkrievu mākslas vērtības. Valdošās baznīcas spiediena rezultātā savā laikā šajā reģionā bija patvērušies vecticībnieki, kuri, cienot tradīcijas, saudzēja senās ikonas. Vēsturiski šie Krievijas ziemeļu apgabali palika nomaļus, un tas ļāva saglabāt daudzas kultūras vērtības.

1960. gados jaunais “skarbā stila” gleznotājs Nikolajs Kormašovs kultūras mantojuma izpētes ekspedīciju laikā novērtēja gan paaudžu paaudzēs glabātās, gan tieši pretēji – uz iznīcības robežas esošās ikonas un sāka veidot savu “svēto tēlu” kolekciju. Gandrīz visas krājuma ikonas Kormašovs ir restaurējis pats, un tagad viņa darbu turpina dēls Orests.

1971. gadā Igaunijas Valsts mākslas muzejā notika Nikolaja Kormašova senkrievu mākslas kolekcijas izstāde, kas bija pirmā publiskā privātas ikonu kolekcijas izstāde visā toreizējā Padomju Savienībā. Pēc tam Kormašovs piedalījās ikonu izstāžu organizēšanā Maskavā (1974), Mikela muzejā (1997) un Kadriorgas mākslas muzejā (2011) Tallinā. 2018. gadā plaša Nikolaja Kormašova kolekcijas izstāde notika Mikela muzejā Tallinā.

IZSTĀDES KURATORI:

Andrejs Kormašovs,Orests Kormašovs(Igaunija)

IZSTĀDES PROJEKTA VADĪTĀJA:

Vita Birzaka, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

T: (+371) 67 357535, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

*25. augustā plkst. 15.00 Sarunas muzejā”:Izglābtās ikonas

Tikšanās arizstādes projekta vadītāju, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratoriVitu Birzaku.

8. septembrī plkst. 15.00 Sarunas muzejā”:Izglābtās ikonas

Tikšanās arizstādes kuratoru Andreju Kormašovu(Igaunija).

Saruna notiks krievu valodā.

Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.

Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

*5. septembrīplkst. 17.00–19.00 Telpa, tērps un tēls

LekcijaUnikālā ikonu glezniecības tehnika – enkaustika

Stāsta ikonogrāfs, Sanktpēterburgas Garīgās akadēmijas Ikonogrāfijas nodaļas pasniedzējs, Minskas Diecēzes pārvaldības arhitektūras–mākslas padomes loceklis Andrejs Žarovs(Андрей Жаров, Baltkrievija).

Lekcija notiks krievu valodā.

Mūžizglītības programmas ietvaros Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA sadarbībā ar mākslinieku biedrību “Sidegunde” reizi mēnesī, ceturtdienāpiedāvā nodarbību ciklu “Telpa, tērps un tēls”. Programmas mērķis ir iesaistīt radošo profesiju pārstāvjus, lai veicinātu paaudžu sadarbību un nodrošinātu tradīciju pārmantojamību. Mākslas speciālistu, mākslas vēsturnieku, arhitektu vadītu lekciju, diskusiju un sarunu veidā dalībnieki tiks iepazīstināti ar vēsturiskajiem stiliem, to izpausmēm tēlotājmākslā, arhitektūrā un modē. Latvijas kultūras mantojums tiks aplūkots pasaules kultūrmantojuma kontekstā, akcentējot paralēles un atšķirības. Cikla ietvaros apmeklētājiem būs iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un jaunākās izstādes. Nodarbības bagātinās oriģināls vizuālais, foto un kino materiāls.

Mērķauditorija: pieaugušie, studenti, seniori. Aicināti visi interesenti!

Norises vieta: Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zāle (3. stāvā).

Dalības maksa: pieaugušajiem – 6,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR.

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē.

Vietu skaits ierobežots.

Papildu informācija pieVitas Ozoliņaspa tālruni (+371) 67 225209,

GSM (+371) 26 517135 vai e-pastu Vita.Ozolina@lnmm.lv.

*14. septembrīplkst. 16.00 Terra incognita

LekcijaKristīgas baznīcas ikonas. Pāri laikiem un robežām

Stāsta Latvijas Kristīgās akadēmijas lektors Mag. theol. Valters Dolacis.

Sadarbībā ar “Jēkaba Ceļojumiem” Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA ceļotāju klubs “Terra incognita” (“Nezināmā zeme”) sestdienāsgaida tos, kuri vienmēr ceļā – domās vai īstenībā. Nodarbības iepazīstina ar tālām eksotiskām zemēm, to pagātni, tagadni, ar vietām, kas šobrīd tūristu jo īpaši iecienītas. Sarunas bagātina oriģināls vizuālais, foto, kino materiāls, kurā ietverta arī aktuāla informācija ceļotājiem.Cikla ietvaros apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un jaunākās izstādesmākslas zinātnieces Vitas Ozoliņas vadībā.

Mērķauditorija: pieaugušie, studenti, seniori. Aicināti visi interesenti!

Norises vieta: Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zāle (3. stāvā).

Dalības maksa: pieaugušajiem – 6,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR.

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē.

Vietu skaits ierobežots.

Papildu informācija pieVitas Ozoliņaspa tālruni (+371) 67 225209,

GSM (+371) 26 517135 vai e-pastu Vita.Ozolina@lnmm.lv.

* izstādes laikāAuduma apdrukas darbnīca izstādē “Izglābtās ikonas

Radošajā darbā būs iespēja iepazīties ar sietspiedes tehniku. Izmantosim auduma apdrukas sietu ar ikonu “Dievmāte ar bērnu” (19. gadsimts, no LNMM krājuma).

Igaunijas māksliniekam un kolekcionāram Nikolajam Kormašovam (Николай Кормашов, 1929–2012) dzīves laikā izdevies savākt un restaurēt apjomīgu 15.–20. gadsimta krievu ikonu kolekciju, kas mūsdienās ir viena no plašākajām un nopietnākajām šāda veida privātajām kolekcijām. Izstādē “Izglābtās ikonas. Nikolaja Kormašova kolekcija” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA iespējams apskatīt vairāk nekā 140 ikonas.

Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!

Materiāli līdzņemšanai: gluds, gaišs kokvilnas audums vai apģērba gabals.

Muzejs nodrošina auduma krāsas un sietus apdrukai.

Darbnīcas cena: pieaugušajiem – 5,00 EUR, pirmsskolas vecuma bērniem, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EURpar nodarbību un vienu apdruku.

2,00 EUR par katru nākamo apdruku.

Pirms nodarbības par papildu samaksu iespējams apskatīt izstādi gida pavadībā.

Dalība tikai ar iepriekšēju pieteikšanos, grupām no 5 cilvēkiem.

Plašāka informācija un pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 357536 vai e-pastu Aija.Ece@lnmm.lv.

INTERNETA RESURSI:

www.lnmm.lv

FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

TWITTER: @MuzejsRigaBirza

INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza

#lnmm

#RigasBirza

#izglabtasikonas

#savedsanctity

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA/ Doma laukums 6, Rīga

DARBA LAIKS:

Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.45

Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.45

Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,50 EUR

Skolēni, studenti, pensionāri: 2,00 EUR

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja:pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti);Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam(pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.