Babītes novada Antiņu kapsētā notiks Ziemassvētku kauju 102.gadadienai veltīts atceres brīdis

0

Šodien plkst.13 Babītes novada Antiņu kapsētā notiks Ziemassvētku kauju 102.gadadienai veltīts atceres brīdis, aģentūru LETA informēja pašvaldības pārstāve Ilze Aizsila.

Atceres pasākumā plānots svētbrīdis kopā ar Nacionālo bruņoto spēku kapelānu Raimondu Krasinski, Ziemassvētku kauju atcere un kritušo strēlnieku godināšana, klusuma brīdis un zalves, kā arī ziedu un svecīšu nolikšana.

Pasākumu vadīs Mārtiņš Mitenbergs, bet muzikālo pavadījumu nodrošinās Zemessardzes orķestris.

Pasākumā piedalīties Aizsardzības ministrijas, Nacionālo bruņoto spēku, Zemessardzes Studentu bataljona, Babītes novada pašvaldības un Babītes vidusskolas pārstāvji.

Ziemassvētku kaujas bija vienas no lielākajām un sīvākajām kaujām Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara laikā. Kaujas notika starp vācu 8. un krievu 12. armijas daļām, kuru sastāvā cīnījās astoņi latviešu strēlnieku pulki.

Ģenerāļa Augusta Misiņa vadībā strēlniekiem bez artilērijas atbalsta izdevās pārraut vācu fronti Lielā Tīreļpurva rajonā un izlauzties cauri nocietinājumiem, nokļūstot līdz Ložmetējkalnam. Šīs kaujas paņēma daudzu strēlnieku dzīvības, taču vienlaikus tās bija apliecinājums latviešu spējai aizstāvēt savas intereses ar militāra spēka palīdzību un cēla tautas nacionālo pašapziņu.

Ziemassvētku kaujas norisinājās no 1916. gada 23.decembra līdz 29. decembrim pēc vecā stila jeb no 1917. gada 5.janvāra līdz 11. janvārim pēc jaunā stila.

Sākotnēji Antiņu kapsētā tika apglabāti 1240 strēlnieku, bet vēl 20 gadus pēc kaujām Babītes pagasta Antiņu kapsētā turpināja guldīt cīņā kritušos. 1930.gados šajā vietā pārapbedīti vēl 2000 karavīru no citām Krievijas armijas daļām. Pašlaik Antiņu kapsētā atdusas aptuveni 3800 karavīru.