Biedrība piedāvā īpašu psihosociālās rehabilitācijas programmu sievietēm pēc krūts vēža

0

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” piedāvā īpašu psihosociālās rehabilitācijas programmu sievietēm pēc krūts vēža, aģentūru LETA informēja biedrībā.

Biedrība aicina pieteikties valsts apmaksātām onkoloģisko pacientu un viņu tuvinieku psihosociālās rehabilitācijas programmām arī rudenī un ziemā, turklāt oktobrī, kas ir krūts veselības mēnesis, biedrība īpaši vēlas uzrunāt sievietes pēc krūts vēža un ginekoonkoloģiskām slimībām.

Biedrībā informēja, ka krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā slimība sievietēm. Katru gadu vidēji tiek diagnosticēti 1100 jauni krūts vēža gadījumi, savukārt gandrīz 1000 sievietēm tiek diagnosticēti dzemdes, dzemdes kakla, olnīcu un citi ļaundabīgie audzēji.

Kā uzsver psihosociālās rehabilitācijas programmas “Spēka Avots” vadītāja Gunita Berķe, pieredze rāda, ka sievietes pēc minēto slimību pārvarēšanas ļoti vēlas saprast, kā turpmāk dzīvot kvalitatīvi un neļaut slimībai atgriezties un emocionāli ietekmēt ikdienas gaitas. Biežākās onkoloģiskas slimības pavadones ir trauksme, depresija, miega traucējumi un bailes, ka slimība var atgriezties.

Pēc Berķes paustā, strādājot ar speciālistiem, saņemot psihoemocionālu atbalstu, katra programmas dalībniece var saprast savus resursus un to robežas, kā arī saprast, kā neļaut negatīvajām emocijām valdīt pār ikdienu.

Biedrībā pavēstīja, ka līdz šim notikušās vairākas specializētas programmas tieši sievietēm pēc krūts vēža un ginekoonkoloģiskām slimībām. To lielākais ieguvums esot savstarpēja komunikācija un informācijas apmaiņa, speciālistu atbalsts, kā arī iegūta apziņa, ka dzīve turpinās.

Rehabilitācijas programmā var piedalīties arī tuvinieki, jo bieži vien tieši tuvie cilvēki ir tie, kas pārdzīvo vienlīdz spēcīgu šoku, bailes un neziņu ar slimo cilvēku līdzās, uzsver biedrībā.

Kopš 2018.gada psihosociālā rehabilitācija cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības ir valsts apmaksāts pakalpojums. Psihosociālās rehabilitācijas programma “Spēka avots” ir sešu dienu programma, kuras laikā notiek psihoterapijas un mākslas terapijas nodarbības, speciālistu lekcijas par dažādiem jautājumiem, kā dzīvot pēc vēža, kā arī fizisko aktivitāšu nodarbības.