Biržu indeksi maz mainās vai krītas, turpinoties bažām par tirdzniecību un valūtām

0

Biržu indeksi piektdien maz mainījās ASV, bet saruka Eiropā, turpinoties bažām par jauniem ASV muitas tarifiem Ķīnas precēm, par ASV-Kanādas tirdzniecības sarunu gaitu un par Argentīnas peso un Turcijas liras vērtības krišanos.

Fondu tirgi tika slēgti, pirms kļuva zināms, ka ASV un Kanādas sarunas par Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līguma (NAFTA) pārskatīšanu piektdien beigušās bez vienošanās, bet atsāksies nākamnedēļ.

ASV plāno noslēgt brīvās tirdzniecības līgumu ar Meksiku un, ja sarunas būs veiksmīgas, arī ar Kanādu. Optimisms par šīm sarunām šonedēļ bija veicinājis ASV biržu indeksu kāpumu četras dienas

pēc kārtas.

ASV biržu indeksi piektdien maz mainījās pirms mēneša beigām un garām brīvdienām. ASV tirgi pirmdien būs slēgti sakarā ar Darba svētku brīvdienu.

“Ir bijušas cerības, ka ASV tirdzniecības vienošanās ar Meksiku šonedēļ nozīmējusi to, ka lietas varbūt virzās pareizajā virzienā,” sacīja “Spreadex” analītiķis Konors Kempbels.

“Tomēr pēc ziņām, ka [ASV prezidents Donalds] Tramps plāno noteikt papildu tarifus Ķīnai, viņa draudiem par ASV izstāšanos no PTO un saspringtās situācijas ar ES un Kanādu tirgi atkal bažījas par viņa nākamo soli.”

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers piektdien brīdināja, ka Eiropas Savienība (ES) atbildēs ar saviem muitas tarifiem, ja ASV prezidents Donalds Tramps īstenos draudus attiecībā uz tarifu noteikšanu ārvalstu automobiļiem.

Valūtas tirgos uzmanība bija pievērsta Argentīnai, kuras valūtas peso kurss pret ASV dolāru ceturtdien bija sarucis līdz rekordzemam līmenim. Lai gan piektdien peso kurss pret dolāru nedaudz pieauga, peso vērtība kopš gada sākuma ir samazinājusies par vairāk nekā 50%.

Turcijas liras vērtība pret ASV dolāru, kas ceturtdien bija kritusies, piektdien pieauga pēc tam, kad valdība sadārdzināja ietaupījumu turēšanu ārvalstu valūtās. Kopš gada sākuma liras kurss pret dolāru ir sarucis par vairāk nekā 40%, un ekonomisti ir brīdinājuši par plašu recesiju.

Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās saruka.

Eiro vērtība pret ASV dolāru kritās, britu mārciņas kurss pret dolāru saruka, bet dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena piektdien kritās par 0,37 ASV dolāriem līdz 69,88 dolāriem par barelu. “Brent” markas jēlnaftas cena Londonas biržā saruka par 0,47 dolāriem līdz 77,30 dolāriem par barelu.

ASV biržu indekss “Dow Jones Industrial Average” piektdien kritās par 0,1% līdz 25 964,82 punktiem, indekss “Standard & Poor’s 500” pieauga par mazāk nekā 0,1% līdz 2901,52 punktiem, bet indekss “Nasdaq Composite” palielinājās par 0,3% līdz 8109,54 punktiem.

Londonas biržas indekss FTSE 100 piektdien kritās par 1,1% līdz 7432,42 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX 30 saruka par 1,0% līdz 12 364,06 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 samazinājās par 1,3% līdz 5406,85 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru piektdien kritās no 1,1666 līdz 1,1599 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret dolāru saruka no 1,3009 līdz 1,2961 dolāram par mārciņu, bet dolāra vērtība attiecībā pret jenu palielinājās no 111,01 līdz 111,02 jenām par dolāru.