Britu deputāti iesniedz priekšlikumus bezvienošanās “Breksita” novēršanai

0

Pirms nākamnedēļ paredzētā balsojuma par premjerministres Terēzas Mejas grozīto “Breksita” vienošanos, Lielbritānijas parlamenta deputāti sākuši iesniegt savus priekšlikumus situācijas risinājumam.

Meja pirmdien deputātiem pauda apņēmību panāk izmaiņas novembrī saskaņotajā “Breksita” līgumā paredzētajā pagaidu risinājumā Īrijas robežas jautājumā.

Tomēr opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins norādījis, ka Meja nevēlas atzīt, cik liela pretestība patiesībā ir pret viņas panākto vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).

Oficiālais leiboristu priekšlikums paredz deputātiem piešķirt tiesības balsot par partijas piedāvāto ciešāko attiecību saglabāšanu ar ES, Lielbritānijai pastāvīgi paliekot bloka muitas ūnijā.

Šis priekšlikums paredz arī parlamenta balsojumu par atkārtotu referendumu neatkarīgi no deputātu atbalstītā “Breksita” plāna.

Korbins norādījis, ka šis priekšlikums ļaujot izkļūt no “Breksita” strupceļa un novērst “haosu”, kāds rastos, aizejot no ES bez vienošanās.

Taču Meja brīdinājusi, ka atkārtots referendums apdraud britu “sabiedrības vienotību”.

Starp citiem deputātu priekšlikumiem ir arī leiboristes Rāheles Rīvsas piedāvājums izvairīties no bezvienošanās “Breksita”, uzdodot premjerministrei atlikt Lisabonas līguma 50.pantā paredzēto galīgo termiņu aiziešanai no ES.

Arī leiboristes Ivetas Kūperas iesniegtais likumprojekts, kuru atbalsta arī toriju deputāti, kas iestājas par palikšanu ES, paredz izstāšanās termiņa atlikšanu, ja “Breksita” vienošanās netiek panākta līdz 26.februārim.

Savukārt leiborists Hilarijs Bens ierosinājis deputātiem balsot par četrām no iespējamajām izvēlēm – pārskatīt Mejas panākto vienošanos, izstāties no ES bez vienošanās, sākt sarunas par jaunu vienošanos vai rīkot atkārtotu referendumu.

Tajā pašā laikā laikraksti ziņo, ka daži Mejas kabineta locekļi atbalstot priekšlikumus, kas bloķētu bezvienošanās “Breksita” iespēju, un “The Times” vēsta, ka pat vairāki desmiti ministru varētu atkāpties, ja šajā jautājumā viņiem netiks dotas tiesības uz brīvu balsojumu.

Kā ziņo laikraksts ziņo, nodarbinātības un pensiju ministre Embera Rada brīdinājusi Meju, ka demisionēt varētu līdz pat 40 ministriem.

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā parlaments ar 202 lielu balsu vairākumu noraidīja Mejas panākto “Breksita” vienošanos.

Pirmdien izklāstot savas turpmākās rīcības plānu, Meja atkārtoti atteicās izslēgt bezvienošanās “Breksita” iespēju un uzsvēra, ka parlamenta apakšpalātā nav vairākuma arī atkārtota referenduma rīkošanai.

Tomēr viņa apsolīja dod parlamentam iespēju “atbilstoši lemt” par turpmākajiem soļiem sarunās ar Briseli par turpmākajām Lielbritānijas attiecībām ar ES.

Viņā arī paziņoja, ka turpinās sarunas par pagaidu risinājumu, kura mērķis ir novērst stingras robežas atjaunošanu starp Ziemeļīriju un Īriju.

Pret šo pagaidu risinājumu kategoriski iebilst Ziemeļīrijas Demokrātiskā uniuonistu partija (DUP), no kuras ir atkarīgs Mejas parlamentārais vairākums, kā arī liels skaits viņas vadītās Konservatīvās partijas deputātu.

Paredzēts, ka parlaments par Mejas panāktās vienošanās modificēto versiju balsos 29.janvārī.