Čehijas valdība pieņem likuma projektu bezvienošanās “Breksita” gadījumam

0

Čehijas valdība pirmdien pieņēma likuma projektu attiecību regulēšanai starp Čehiju un Lielbritāniju gadījumā, ja Lielbritānija izstātos no Eiropas Savienības (ES) bez vienošanās, paziņoja iekšlietu ministrs Jans Hamāčeks.

Tā sauktais “Breksits” jeb Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES), kas ir tās galvenā tirdzniecības partnere, notiks 29.martā.

Lielbritānijas parlamentā nākamnedēļ ir paredzēts balsojums par Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas noslēgto nepopulāro “Breksita” vienošanos ar ES. Noraidošs balsojums var nozīmēt to, ka Lielbritānija izstāsies no ES bez vienošanās ar Briseli.

Čehijas likuma projekts ietver pārejas perioda līdz 2020.gada 31.decembrim ieviešanu. Šī perioda laikā attieksme pret Čehijā dzīvojošiem un strādājošiem Lielbritānijas pilsoņiem būt tāda pati kā pret ES pilsoņiem.

Saskaņā ar Hamāčeka teikto šis likums būs piemērojams apmēram 5000 britiem, kas strādā Čehijā.

“Ja mēs nepieņemsim šo likumu, tad mēs pasliktināsim apmēram 40 000 Lielbritānijā dzīvojošo Čehijas pilsoņu stāvokli, un to mēs negribam,” Čehijas ziņu aģentūra ČTK citēja Hamāčeka teikto.

Iekšlietu ministrijas dati liecina, ka ES valstī Čehijā, kurā ir 10,5 miljoni iedzīvotāju, dzīvo apmēram 8000 britu.

Ir gaidāms, ka parlaments tuvāko nedēļu laikā balsos par šo likuma projektu.

Pēc šī likuma pieņemšanas tas attieksies tikai uz tiem Lielbritānijas pilsoņiem, kas apmetušies uz dzīvi Čehijā pirms Lielbritānijas izstāšanās no ES.

Šis likumdošanas akts atbilst Eiropas Komisijas rekomendācijai, ka pārejas periodiem ES valstīs pēc “Breksita” nevajadzētu turpināties pēc 2020.gada beigām.