Černaja-Mežmale: “PNB bankas” jaunajiem akcionāriem vēlme stiprināt bankas kapitālu bija jāpauž agrāk

0
"Norvik banka" jaunā nosaukuma "PNB banka" izkārtne.

AS “PNB banka” jaunajiem akcionāriem vēlme stiprināt bankas kapitālu bija jāpauž agrāk, nevis pēc tam, kad bankas darbība jau ir apturēta, otrdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale. 

“Vēlme stiprināt kapitālu bija jāpauž ātrāk, investori līdz šim brīdim nav spējuši pierādīt, ka viņiem ir līdzekļi. Ja FKTK nav faktu, ja nav iesniegti prasītie dokumenti, tad bija jāpieņem šāds smags lēmums,” sacīja Černaja-Mežmale.

Deputāts Gatis Eglītis (JKP) pārmeta FKTK, ka jaunajiem akcionāriem netiek dota iespēja rekapitalizēt banku un atjaunot tās darbību. Eglītis uzsvēra, ka “PNB banka” ar nepietiekamu kapitālu ir darbojusies gandrīz divus gadus, taču jaunajiem akcionāriem tikušas dotas vien pāris nedēļas, lai ieguldītu līdzekļus. 

Černaja-Mežmale uzsvēra, ka “PNB bankas” jaunie akcionāri līdz pat šim brīdim Eiropas Centrālajai bankai un FKTK nav iesnieguši dokumentus, kas pierādītu, ka viņu rīcībā ir līdzekļi, kas būtu nepieciešami bankas kapitāla palielināšanai. “Tāpat jaunie akcionāri ar dokumentiem nav pierādījuši, ka viņi ir spējīgi pieņemt lēmumus,” viņa sacīja. 

“Šis ir galējais banku uzrauga lēmums un akcionāriem līdz noteiktam datumam bija iespēja pierādīt savu kapacitāti un spējas izglābt banku,” piebilda Černaja-Mežmale. 

Komentējot “PNB bankas” jauno akcionāru pausto par lūgumu dot 90 dienas, lai sagatavotu nepieciešamos dokumentus, FKTK aģentūrai LETA norādīja, ka bankas uzraugi – Eiropas Centrālā banka un FKTK – vairākkārt ir piemērojuši “PNB bankai” uzraudzības pasākumus, lai banka nodrošinātu atbilstību regulējošām prasībām, kā arī ir devusi iespēju noteiktajos termiņos īstenot kapitāla stiprināšanas pasākumus, tomēr banka noteiktajos apmēros un termiņos to nespēja izdarīt.

“FKTK nevar apstiprināt, vai Eiropas Centrālās bankas rīcībā būtu bankas iesniegti oficiāli dokumenti, kas apstiprinātu bankas publiskajā paziņojumā pausto apņemšanos. Vienlaikus vēlamies norādīt, ka uzraugs nevar balstīties uz publiskajā telpā paustu viedokli. Ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas, Eiropas Vienotā noregulējuma valdes lēmumus, no kā izrietēja FKTK lēmums par bankas darbības apturēšanu un noguldījumu nepieejamību, FKTK gatavo pieteikumu par maksātnespēju, ko tiesā plāno iesniegt šīs nedēļas laikā,” sacīja FKTK vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Jansone.

Savukārt, komentējot “PNB bankas” pārstāvju pausto, ka pret banku vērojama atšķirīga attieksme no uzraugu puses, kāda neesot ne pret vienu citu līdzīgu banku Latvijā vai citviet Eiropā, Jansone norādīja, ka uzraugam ir vienlīdzīga attieksme pret visiem – atbilstoši individuālajai situācijai tiek piemēroti nepieciešamie uzraudzības pasākumi. “FKTK ieskatā vienlīdzības princips šajā situācijā pilnībā ir ievērots,” viņa sacīja.

Jau vēstīts, ka no 15.augusta plkst.21 ir apturēta “PNB bankas” darbība. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.

Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs 15.augustā nolēma atzīt “PBN banku” par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt “PNB bankas” noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome ārkārtas sēdē nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu “PNB bankā” un lēma par noguldījumu nepieejamību.

Šogad jūnija beigās bankas pārstāvji informēja, ka ASV un Eiropas investoru grupa iegādājusies 60% “PNB bankas” akciju, jauno akcionāru neatklājot. Viens no jaunajiem bankas īpašniekiem ir miljardieris Rodžers Tamrazs. 1940.gadā Ēģiptē dzimušais Tamrazs ir ASV pilsonis. Viņa biznesa aktivitātes visvairāk saistītas ar naftas un gāzes sektoru un banku jomu Tuvajos Austrumos, taču viņš darbojies arī citur pasaulē.