Cukura diabēts ir sena slimība

0
CUKURS PÂRTIKA CUKURA GABALIÒI BALTS

Cukura diabēts ir sena slimība. Sākotnēji tā minēta Ēģiptes slavenajā rokrakstā „Ebersa papiruss”, kura vecums ir aptuveni 3,5 tūkstoši gadu. Nosaukumu šai saslimšanai mūsu ēras sākumā ir devis romiešu ārsts Aretaeus. Ir aizritējuši tūkstošiem gadu, bet vēl līdz šim brīdim diabēts nav uzveikts, vēl ļaunāk, tā upuru skaits pastāvīgi aug.

Diabēts ir sistēmas slimība. Iedarbojoties pirmām kārtām uz asinsvadiem tas skar  gan nervus, gan sirdi, gan acis, gan nieres. Jo asinsvadi – tie ir ceļi: no maģistrālēm līdz taciņām, pa kurām uz audiem tiek nogādātas visas dzīvībai nepieciešamās vielas, ieskaitot skābekli un pārtikas produktus. Galvenais asinsvadu sieniņu ārdītājs cukura diabēta gadījumā ir paaugstinātais glikozes līmenis asinīs.

Galveno triecienu saņem endotēlijs – šūnu slānis, kas izklāj asinsvadu iekšējo virsmu. Endotēlija šūnas izdala asinīs hormonus, kuri sašaurina un paplašina asinsvadu caurlaidību. Asinsvadus paplašinošie hormoni iet bojā lielajā glikozes daudzumā, bet sašaurinošie – gluži pretēji aktivizējas. Tā rezultātā visi asinsvadi sašaurinās, tiek traucēta orgānu apgāde ar skābekli un barības vielām. Vēl vairāk, asinsvadu sašaurināšanās izraisa arteriālo hipertoniju. Diabēta gadījumā cieš visi asinsvadi, bet ne vienādā mērā. Vienam slimniekam diabēts „izvēlas” acu asinsvadus, bet citam kā mērķi izvēlas sirdi, bet vēl citam – nieres, u.t.t.

Endotēlijs izdala ne tikai tādus hormonus, kas iedarbojas uz asinsvadu caurlaidību, bet arī tādus, kas atbild par asins sarecēšanu. Glikozes iedarbībā aktīvi tiek producēts hormons, kas palielina tieksmi uz asins sarecēšanu un līdz ar to veicina trombu veidošanos. Asinsvadu sašaurināšanās apvienojumā ar arteriālo hipertoniju un trombu veidošanās bīstamību ir sevišķi nevēlama sirdij.

Stāvokli vēl smagāku dara fakts, ka cukura diabētam raksturīgs paaugstināts lipīdu: holesterīna un triglicerīdu saturs asinīs, bet tie savukārt veido recekļus, kas pielīp koronāro asinsvadu sieniņām un vēl vairāk tos sašaurina. Citiem vārdiem runājot, diabēts – viens no biežāk sastopamajiem sākotnējiem iemesliem sirds išēmiskai slimībai un miokarda infarktam.

Cukura diabēta slimnieku ārstēšanas galvenais mērķis ir panākt normālu cukura līmeni asinīs. Tikai tā iespējams novērst šīs saslimšanas smagos sarežģījumus. Ievērojiet diētu un lietojiet ārsta izrakstītās zāles.