Deviņos mēnešos septiņās ārstniecības iestādēs veiktas 152 diska tūces operācijas

0

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos septiņās ārstniecības iestādēs diska trūces operācija veikta 152 pacientiem, aģentūru LETA informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Agnese Jasenoviča.

No kopējā skaita visvairāk jeb 45 operācijas veiktas Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, 44 – Rēzeknes slimnīcā, 32 – Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, 16 – Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, astoņas – Vidzemes slimnīcā, četras – Liepājas reģionālā slimnīcā, bet vēl trīs operācijas veiktas Daugavpils reģionālajā slimnīcā.

Jasenoviča piebilda, ka atspoguļotie dati parāda, ka diska trūces operācijas pakalpojums kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem arī reģionos, īpaši Rēzeknē.

NVD pārstāve atgādināja, ka diska trūces operācija ilgstoši bija pieejama kā maksas pakalpojums, un tikai no šī gada iekļauta valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozā.

Šobrīd, kad pakalpojums ir sākts, rindā uz šo pakalpojumu ir tikai seši pacienti, divi no viņiem – Stradiņa slimnīcā, bet pārējie četri – Rēzeknes slimnīcā.

Jau ziņots, ka no šī gada aprīļa valsts apmaksātu muguras diska trūces operāciju var veikt ne tikai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, bet vēl sešās ārstniecības iestādēs visā Latvijā.

Kā aģentūru LETA informēja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga, šī gada janvāra valsts apmaksātu mikrodiskektomijas un mikrofenestrācijas jeb diska trūces operāciju pēc konsilija lēmuma ilgstoši slimojošiem pacientiem un iedzīvotājiem ar prognozējamu invaliditāti veica tikai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, tomēr no aprīļa šis pakalpojums ir pieejams arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā un Vidzemes slimnīcā.

Vienlaikus Štālberga informēja, ka papildus piešķirtais finansējums ļāvis no šī gada diska trūces operāciju, kas ilgstoši iedzīvotājiem ir bijusi pieejama kā maksas pakalpojums, iekļaut valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozā. Plānots, ka piešķirtā finansējuma ietvaros šogad operāciju varēs nodrošināt 582 pacientiem.

Diska trūces operācija tiek veikta diennakts stacionārā. Vienas operācijas vidējās izmaksas no valsts budžeta ir nepilni 800 eiro, kas ietver gan izmaksas par anestēziju un operāciju, gan izmaksas par uzturēšanos stacionārā.

Finansējums diska trūču operācijām 463 5000 eiro apmērā ir daļa no 2018.gadā piešķirtā papildu valsts finansējuma stacionāro pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, tostarp pasākumiem, lai novērstu prognozējamu invaliditāti un ilgstošu slimošanu iedzīvotājiem darbspējīgā vecumā.

Mikrodiskektomijas un mikrofenestrācijas jeb diska trūces operācija nozīmē diska trūces izņemšanu saudzējošā veidā mikroķirurģijas tehnikā, ļaujot atbrīvot nospiesto nervu, tā pacientam novēršot simptomus un sūdzības, kuras nav iespējams novērst ar medikamentozo terapiju.