Dombrovskis: Eiropas noguldījumu garantiju sistēmas izveides jautājums uz priekšu virzās ļoti lēni

0

Eiropas noguldījumu garantiju sistēmas izveides jautājums, kurš ir viens no pēdējiem punktiem banku savienības izveidē, pašlaik uz priekšu virzās ļoti lēni un uz ātru progresu te var necerēt, intervijā aģentūrai LETA atzina Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Viņš norādīja, ka banku savienības pabeigšanā ir atlikuši divi soļi – atbalsta mehānisms Vienotajam noregulējuma fondam potenciāli sistemātisku banku krīzes gadījumam, par ko jau ir panākta vienošanās, kā arī Eiropas noguldījumu garantiju sistēmas izveide.

“Ja runājam par Vienoto noregulējuma fondu, tad tā uzdevums ir palīdzēt risināt problēmas sistemātiski svarīgās bankās, bet jautājums, kas pašlaik nav atbildēts, ir, kas notiek, ja šajā fondā līdzekļi beidzas, jo šo fondu veido no banku iemaksām. Tādēļ mēs piedāvājam fiskālo atbalsta mehānismu, kuru varētu īstenot caur Eiropas stabilitātes mehānismu. Savukārt pēc tam līdzekļus pakāpeniski atgūt no banku iemaksām,” skaidroja Dombrovskis.

Savukārt Eiropas noguldījumu garantiju sistēma paredz, ka noguldījumi līdz 100 000 eiro tiktu garantēti visā banku savienības teritorijā, un līdz ar to nebūtu bažu, kas notiek, ja lielāku banku problēmu gadījumā līdzekļi beidzas nacionālajos garantiju fondos.

“Ar to tiešām iet samērā lēni, jo Eiropas Komisija savu priekšlikumu iesniedza jau 2015.gadā. Politiskās diskusijas par šo jautājumu starp dalībvalstīm pat nav sākušās. Faktiski notiek diskusijas par to, kas būtu jāizdara, lai sāktos diskusijas. Argumenti pamatā ir par to, vai tas neradīs transfēru riskus starp dalībvalstīm. Šo fondu arī veidos banku iemaksas, un jautājums ir, vai neveidosies situācija, kad to valstu banku sistēmām, kurām stingri piemēro visas prasības un attiecīgi tiek nodrošināta banku sektora stabilitāte, nākas maksāt par citu valstu banku sistēmām, kur šie nosacījumi netiek piemēroti tik stingri. Tas ir galvenais pretarguments. Mūsu priekšlikumā ir virkne drošības pasākumu, kas palīdzētu šāda veida situācijas novērst, bet diskusijas par šo jautājumu turpināsies,” atzina Dombrovskis.

Banku savienībā ir 19 eirozonas valstis.