Festivālā “Skaņu mežs” šogad viesosies ambientās mūzikas klasiķis Viljams Basinskis

0

Festivālā “Skaņu mežs” 13.oktobrī mūzikas namā “Daile” uzstāsies ambientās mūzikas klasiķis Viljams Basinskis no ASV, aģentūru LETA informēja festivāla rīkotāju pārstāvis Rihards Endriksons.

Basinskis dzimis 1958.gadā, un ir viens no atpazīstamākajiem ambientās mūzikas formas pārstāvjiem mūsdienās. Par vienu no viņa veiksmīgākajiem darbiem kritiķi atzinuši ciklu “The Disintegration Loops”, ko mūzikas medijs “Pitchfork” iekļāvis savā 50 visu laiku labākās ambientās mūzikas albumu sarakstā.

“The Disintegration Loops” ir četru albumu cikls, kas radās no Basinska mēģinājumiem saglābt magnētisko lenšu formātā ierakstītu mūziku no astoņdesmito gadu sākuma. Šī iecere neizdevās, jo lentes bija tik sliktā stāvoklī, ka pat tās ierakstu daļas, kas bija sadzirdamas, turpināja sadalīties un pastiprināt bojājumus ar katru nākamo atskaņojumu. Basinskis no šī avota radīja cilpveidīgu mūziku, kas, kā raksturoja Endriksons, “mirst ar katru nākamo sekundi un, pateicoties papildus reverberācijas efektiem, kļūst attālāka ar katru nākamo mirkli”.

Komponists šos albumus pabeidza 2001.gada 11.septembra rītā, un, filmējot Pasaules Tirdzniecības centra debesskrāpju teroraktu, nolēma atsevišķus fragmentus izmantot albumu noformējumam. Savukārt uzņemtais video ar muzikālu pavadījumu tika publicēts 2012.gadā.

“Līdzās komponista Džona Adamsa kompozīcijai “On The Transmigration of Souls”, šis Basinska albumu cikls tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem muzikālajiem izteikumiem 11.septembra traģēdijas sakarā,” pauda Endriksons.

Savas karjeras laikā Basinskis arī piedalījies operas “The Life and Death of Marina Abramoviã” tapšanā, sadarbojoties ar teātra režisoru Robertu Vilsonu, mākslinieci Marinu Abramoviču, aktieri Vilemu Defo un mūziķi Entoniju Hegartiju.

Mūzikas festivāls “Skaņu mežs” 16.reizi norisināsies no 12.oktobra līdz 13.oktobrim mūzikas namā “Daile”. Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Kultūras ministrija un fonds “Trust for Mutual Understanding”. Tāpat festivāls ir daļa no Eiropas eksperimentālās mūzikas festivālu platformas “SHAPE” jeb “Sound, Heterogenous Art and Performance in Europe”, ko atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”.