Honkongā turpinās protesti pret likumprojektu par tiesājamo izdošanu Ķīnai

0

Protestētāji Honkongā svētdien gatavojas vēl vienai vērienīgai demonstrācijai pret likumprojektu par tiesājamo izdošanu Ķīnai.

Lai gan Honkongas Īpašā administratīvā reģiona augstākā vadītāja Kerija Lama sestdien pavēstīja, ka Honkonga pārtraukusi izskatīt likumprojektu, protestētāji solījuši turpināt demonstrācijas līdz likumprojekts tiks anulēts un Kerija atkāpsies no amata.

Šis likumprojekts raisījis bažas, ka tas ir pirmais solis Honkongas autonomijas likvidēšanai, un neapmierinātība ar to novedusi pie tik plašiem protestiem, kādi nebija pieredzēti kopš 2014.gada.

Pagājušo svētdien Honkongā protestēja vairāk nekā miljons cilvēku. Trešdien policijai nācās pielietot gumijas lodes un asaru gāzi, lai izklīdinātu protestētājus, kas bija sapulcējušies pie Honkongas Likumdošanas padomes, lai bloķētu likumprojekta izskatīšanu otrajā lasījumā.

Pulcējoties uz demonstrāciju, aktīvisti šodien pieminēja protestētāju, kurš sestdien nogāzās no sastatnēm, mēģinot piekārt plakātu ar uzrakstu “Mīliet! Nešaujiet! Nekādas izdošanas Ķīnai!”.

Aktīvisti aicinājuši pirmdien rīkot Honkongā ģenerālstreiku, un vairākas arodbiedrības jau paziņojušas, ka plāno atsaukties šim aicinājumam.

“Mēs iedrošinām visu sabiedrību turpināt šo kampaņu,” sacīja aktīvistu organizācijas Cilvēktiesību fronte līderi.

Honkongai kā bijušajai Lielbritānijas kolonijai, kas kopš 1997.gada iekļauta Ķīnas sastāvā, tomēr ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņi bauda plašākas tiesības nekā kontinentālajā Ķīnā.

Pašreizējos protestus izraisīja bažas, ka likumprojekta pieņemšana ļautu izdot Ķīnai cilvēkus no Honkongas, kuriem būtu jāatbild kontinentālās Ķīnas politizētajā un necaurskatāmajai tieslietu sistēmai.