Igaunijā stresa vai depresijas māktiem cilvēkiem palīdzēs virtuālais sarunbiedrs Abots

0

gaunijas Veselības attīstības institūtā sācis dabu virtuālais sarunbiedrs Abots, kura uzdevums būs palīdzēt cilvēkiem, kurus māc vientulības sajūta, stress, depresija vai bezmiegs.

Abots iesaistīsies sarunā, piedāvājot cilvēku problēmām vienkāršus pagaidu risinājumus, centīsies uzlabot sarunbiedra noskaņojumu un arī atgādinās, ka alkohols nav labākais problēmu risinājums.

Kā ziņu aģentūrai BNS atzinusi klīniskā psiholoģe Karīna Lāsa, savā ikdienas praksē viņai ar stresa un depresijas gadījumiem nākas saskarties aizvien biežāk.

“Patiesībā jau risinājumi, kas palīdz atvieglot situāciju, mums visiem ir labi zināmi, bet diemžēl vajadzīgajā brīdī šie pazīstamie un vienkāršie paņēmieni piemirstas. To vietā pārāk bieži tiek izvēlēts klasiskais līdzeklis – alkohols, neapzinoties, ka tādējādi problēmas var vēl vairāk padziļināties,” viņa norādījusi.

“Abots būs jautrs sarunbiedrs, kas pirmajā brīdī varbūt pat liksies nedaudz naivi smieklīgs, bet viņa izveidē ņemta vērā starptautiskā pieredze,” stāstījusi psiholoģe.

Igaunijas Veselības attīstības institūts šonedēļ sācis kampaņu “Nebaro depresiju ar alkoholu”, kurā skaidro cilvēkiem saistību starp alkoholu un psihiskām problēmām, uzsverot, ka alkohola lietošana stresa un negatīvu emociju apspiešanai drīzāk var problēmas saasināt un novest pie bezmiega vai depresijas.

Aptaujā, kas šā gada augustā veikta pēc institūta pasūtījuma, vairāk nekā puse respondentu atzinuši, ka pēdējā mēneša laikā izjutuši stresu, pārliecīgu spriedzi vai citas līdzīgas problēmas. Aptuveni pusei aptaujāto bijuši miega traucējumi, bet 40% izjutuši vientulību, bezcerību vai skumjas.

Vienlaikus atklājies, ka prāva daļa cilvēku joprojām alkoholu šādās situācijās uzskata par risinājumu. Ceturtā daļa aptaujas dalībnieku atzinuši, ka alkohols palīdz viņiem kontaktēties ar līdzcilvēkiem, piektā daļa alkoholu uztver kā labas miegazāles, bet 14% tajā saskata piemērotu līdzekli negatīvu emociju pārvarēšanai.

Kampaņa tiek finansēta par Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.