Inkontinences dilemma: kvalitāte vai ietaupījums? Abi!

0

Līdz ar pastāvīgu vidējā mūža ilguma pieaugumu vairumā attīstīto valstu arvien vairāk saasināsies arī inkontinences problēma un pieaugs pieprasījums pēc pakalpojumiem cīņā pret to. Saskaņā ar ASV Veselības un cilvēkresursu departamenta publicētajiem datiem, inkontinences izplatība par 65 gadiem vecāku cilvēku vidū ir ievērojama. Tā ir atšķirīga dažādos apstākļos dzīvojošu cilvēku vidū – visvairāk ilgtermiņa aprūpes namu rezidentu (75,8%) un paliatīvās aprūpes iestāžu pacientu vidū (62,1%). Mazliet labāka situācija ir neinstitucionalizētu personu (50,9%), īstermiņa aprūpes namu rezidentu (46,1%) un mājas veselības aprūpes pacientu (45,4%) vidū ar vismazāko – tomēr joprojām ievērojamu – izplatību pansionātos mītošo ļaužu vidū (39%). Amerikas Savienotajās Valstīs urīna inkontinences pieaugušo vidū kopējās gada izmaksas 2000. gadā tika lēstas 19,5 miljardu dolāru apmērā, bet tagad tās noteikti pieaugušas vēl vairāk.

Inkontinences izmaksas

Inkontinences aprūpes izmaksas ir ievērojamas un attiecas ne tikai uz absorbējošajiem produktiem, ādas un brūču apkopi, bet arī uz veļas mazgāšanu, kā arī uz medmāsu un aprūpētāju patērēto darba laiku. Lielu šo izmaksu daļu veicina ādas problēmas un noplūdes, ko izraisa zemas kvalitātes absorbējošie produkti vai nepiemērota izmēra izvēle. Inkontinence ir arī saistīta ar funkcionāliem traucējumiem, kas izraisa cilvēkiem arvien vairāk kritienu traumu, kas bieži notiek, tieši steidzoties uz tualeti.

Ietaupījuma ilūzija

Viens no izplatītiem izmaksu samazināšanas veidiem ir lētāku produktu izmantošana. Tas gan reti izdodas sekmīgi, jo lētākiem produktiem parasti ir zemāka kvalitāte, kas izraisa jaunas izmaksas. Ja absorbējošie produkti ir izgatavoti no zemas kvalitātes materiāliem, tie izraisa ādas iekaisumus, kuru ārstēšana izmaksā dārgi. Vāja absorbēšanas spēja prasa biežāku nomaiņu, līdz ar to dienā vajadzīgs lielāks produktu daudzums, kas paaugstina kopējās izmaksas. Slapjuma sajūtas dēļ cilvēki naktīs pamostas un cieš no bezmiega, kas negatīvi ietekmē vispārējo pašsajūtu. Turklāt, izmantojot produktus bez aizsardzības pret noplūdēm, bieži notiek noplūdes, kas palielina personāla darba apjomu un paaugstina gultas veļas nomaiņas un mazgāšanas izmaksas.

Kvalitāte atmaksājas

“Skopais maksā divreiz.” Šī senā patiesība pilnībā attiecas uz tādām ātras aprites precēm kā inkontinences piederumi. Kvalitatīvi inkontinences produkti kalpo labāk, pateicoties augstākai absorbēšanas spējai un uzlabotai konstrukcijai ar mīkstākiem materiāliem. Tie ļauj mierīgi gulēt visu nakti bez nomaiņas, atvieglojot dzīvi gan lietotājam, gan aprūpētājam. Ja nenotiek noplūdes, nav tik bieži jāmaina gultas veļa un jāpērk speciālie paliktņi. Mīksti, gaisu caurlaidīgi materiāli mazina ādas brūču un iekaisumu rašanos, ļaujot vismaz daļēji ietaupīt ziežu un ādas apkopes izmaksas. Tas ir īpaši izdevīgi nepietiekama personāla skaita apstākļos, turklāt arī ļauj aprūpētājiem veltīt vairāk laika pacientu vai mīļoto tuvinieku psiholoģiskajai aprūpei, lai gādātu ne tikai par viņu ķermenisko labsajūtu, bet arī par dvēseles stāvokli, kas ir nenovērtējami svarīgi.

Kā izvēlēties kvalitatīvus un izmaksās efektīvus produktus?

Izskaidrosim dažas absorbējošo produktu īpašības, kuras var palīdzēt atvieglot ar inkontinenci saistītās nepatīkamās sajūtas, taču nav sastopamas pilnīgi visos šādos produktos. Šīs īpašības ir raksturīgas premium kvalitātes produktiem, un to priekšrocības var palīdzēt samazināt citas izmaksas, ļaujot apvienot augstas kvalitātes izvēli arī ar izmaksu ekonomiju un lietošanas efektivitāti.

  • Augsta absorbēšanas un noturēšanas spēja. Šeit ne vienmēr ir spēkā princips “jo vairāk, jo labāk”, taču augsta absorbēšanas spēja ļauj produktam nodrošināt aizsardzību vairāk nekā 2 stundas, kas ir īpaši svarīgi naktī. Tas ne tikai ļauj lietotājam vairāk saglabāt pašcieņu, bet arī novērš bezmiegu, uzlabojot vispārējo labsajūtu. Pastāvīga sausuma sajūta ļauj inkontinences cietējiem naktīs nedoties uz tualeti, mazinot kritienu, savainojumu un to izraisīto komplikāciju risku.
  • Elpošana. Inkontinences produkti ar tvaiku caurlaidīgu ārējo slāni ļauj ādai vieglāk elpot, uzlabojot tās veselību. Ja produktam ir tvaiku caurlaidīga čaula, tad āda mazāk svīst, ir sausāka un tai mazāk draud iekaisumi, kas ir īpaši svarīgi karstā laikā. “Elpojoša čaula” ir arī mīkstāka un klusāka, nodrošinot diskrētumu un labākas netraucēta naktsmiera izredzes. Jo lielāka ir “elpojošo” zonu virsma, jo veselīgāk tas ir ādai. NAFC (ASV Nacionālā inkontinences asociācija) prasa, lai ražotāji nodrošinātu elpošanas funkciju vismaz sānu “spārniņiem”, un neiesaka lietot produktus ar plēves ārējo slāni, “jo tas negatīvi ietekmē ādas veselību, veicina siltuma uzkrāšanos un svīšanu, kas izraisa ādas bojājumus, veicina smakas izraisošo baktēriju savairošanos, ir trokšņains un neērts, tātad kopumā tam nav nekādu noderīgu priekšrocību salīdzinājumā ar augstas kvalitātes vienreizlietojamiem absorbentiem.” Ņemiet vērā, ka audumam līdzīgie vai tekstilam līdzīgie produkti ne vienmēr ir elpojoši vai tvaikus caurlaidīgi – vairumam audumam līdzīgo produktu “elpojoši” ir tikai “spārniņi”, kas nespēj nodrošināt tādu pašu mikroklimatu kā pilnībā “elpojoši” produkti.
  • Sānu savilkumi, noplūdes barjeras vai aizsargi pret noplūdēm. Pārsteidzošā kārtā joprojām sastopami daži produkti bez šīs īpašības, lai gan tas ir viens no labākajiem aizsardzības veidiem pret sānu noplūdēm. Sānu savilkumi ir vissvarīgākie gadījumos, kad noplūdes ir apjomīgas, pat ja tās notiek reti. To trūkums ir galvenais cēlonis apkaunojošām noplūdēm vai biežām apģērba, paliktņu vai gultas veļas nomaiņām. Apakšveļa vai apakšbikses ar barjerām – lai gan tās maksā dārgāk – ļauj ietaupīt laiku un naudu, kas būtu jāpatērē gultas veļas nomaiņai un mazgāšanai.
  • Mīkstums. Apakšveļa, apakšbikses vai paliktņi atrodas tiešā saskarē ar ķermeni. Tie faktiski kalpo parastās apakšveļas vietā, tāpēc tiem jābūt maigiem un saudzīgiem, lai neizraisītu kairinājumu intīmo ķermeņa daļu jutīgajai ādai. Visjutīgākās kājstarpes zonas ir pelnījušas īpaši saudzīgu aprūpi, tāpēc materiāliem, kas tām pieskaras, jābūt īpaši delikātiem. Absorbējošajiem produktiem parasti ir īpašs sadalošais slānis tieši zem virskārtas, un tas var būt izgatavots no neausta tekstila vai plēves. Kā jau varat iedomāties, plēves pieskāriens ādai ir nepatīkams, jo īpaši intīmās zonās, tāpēc, lai nepieļautu ādas iekaisumus vai nobrāzumus, labāk izvēlēties produktus ar mīkstu neausta tekstila sadalošo slāni. Vecu cilvēku āda ir plānāka un vieglāk nobrāžama, tāpēc saskarē ar raupjiem materiāliem var tikt traumēta tās struktūra – lieki būtu piebilst, ka savainojumu ārstēšana var būt ilga un izmaksāt dārgi.
  • Elastīgie elementi. Elastīga josta, elastīgas apmales ap kājām un elastīgas aizdares lentes palīdz pielāgot produktu cieši klāt pie ķermeņa, tomēr nekaitējot ādai. Šķidrumu uzņemšanas vai izdalīšanas laikā – un arī vienkārši elpojot – izmainās mūsu ķermeņa apmēri, tāpēc, pat ja produkts tūlīt pēc uzvilkšanas der labi, tas lietošanas laikā var kļūt pārāk ciešs un sāk spiest ādu. Elastīgās lentes un josta ļauj produktam “sadarboties” ar ķermeņa izmaiņām. Elastīga josta apvienojumā ar elastīgām apmalēm ap kājām nodrošina arī precīzu izmēra atbilstību, lai novērstu noplūdes. Mazāk noplūžu = zemākas izmaksas.

Marta Maleszewska, Ph. D., ir Seni brenda eksperte un konsultante inkontinences produktu jomā, kas specializējusies individuāli pielāgotu risinājumu izstrādē, lai optimizētu kontinences aprūpi, un nodarbojas ar inkontinences jautājumu izskaidrošanu nespeciālistiem.