Kolumbijas jaunais prezidents plāno koriģēt miera procesu ar FARC

0

Kolumbijas jaunais prezidents Ivans Duke otrdien stājās amatā un savā inaugurācijas runā paziņoja par plāniem koriģēt miera procesu ar bijušo kreiso partizānu grupējumu “Kolumbijas Revolucionārie bruņotie spēki” (FARC).

42 gadus vecais Duke, kurš ir viens no gados jaunākajiem prezidentiem Kolumbijas vēsturē, nomainīja prezidenta amatā Huanu Manuelu Santosu, kas bija noslēdzis miera līgumu ar FARC, izbeidzot 52 gadus ilgu bruņotu konfliktu.

Duke deva amata zvērestu Bolivara laukumā Bogotas vēsturiskajā centrā. Ceremonijā bija klāt 10 citu Latīņamerikas valstu līderi, tai skaitā Meksikas prezidents Enrike Penja Njeto un Ekvadoras prezidents Lenins Moreno.

Kolumbijas viceprezidenta zvērestu deva Marta Lusija Ramiresa, kas ir pirmā sieviete šajā amatā.

Sakot inaugurācijas runu apmēram 3000 viesiem, Duke solīja koriģēt “strukturālus trūkumus” miera līgumā ar FARC, lai bijušie partizāni nepaliktu “nesodīti”.

“Mēs veiksim koriģējošus pasākumus, lai nodrošinātu, ka visi [bruņotā konflikta] upuri saņem taisnību, proporcionālu taisnīgumu, reālas reparācijas – nevis [pagātnes] atkārtošanos,” sacīja Duke, kurš ir bijušais senators un mācīts jurists.

Prezidents arī sacīja, ka ieņems stingrāku nostāju sarunās ar Kolumbijas pēdējo aktīvo partizānu grupējumu – marksistisko Nacionālās atbrīvošanas armiju (ELN), lai nodrošinātu “ticamu procesu”, kurā šis grupējums noteiktā laika ietvarā izbeigtu jebkādu noziedzīgu darbību.

Kolumbijas kreisie politiķi, kas cieta sakāvi prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā jūnijā, protestēja pret konservatīvā Dukes stāšanos amatā un pieprasīja taisnīgumu vairāk nekā 330 tiesību aktīvistiem, kuri noslepkavoti kopš 2016.gada decembrī noslēgtā miera līguma ar FARC.

Politiskie novērotāji atzīst, ka Dukes panākumi lielā mērā būs atkarīgi no viņa sakariem ar populāro eksprezidentu Alvaro Uribi, kurš vadīja valsti no 2002. līdz 2010.gadam. Uribe bija izraudzījies Duki par savu protežē, lai palīdzētu atgriezties pie varas labējiem spēkiem, kuri bija pret vienošanos ar FARC.

Duke ir ilgi kritizējis šo vienošanos kā pārāk iecietīgu, jo tā ļāva bijušajiem partizāniem, kas apsūdzēti zvērībās, pārveidot FARC par politisku partiju un iegūt pārstāvību Kongresā.

 

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here