Kongo DR prezidenta vēlēšanās uzvarējis opozīcijas kandidāts Felikss Čisekedi

0

Kongo Demokrātiskās Republikas (Kongo DR) prezidenta vēlēšanās ir uzvarējis opozīcijas kandidāts Felikss Čisekedi, ceturtdien paziņoja vēlēšanu komisija.

“Ieguvis (..) 38,57% balsu, Felikss Čisekedi tiek provizoriski pasludināts par ievēlēto Kongo Demokrātiskās Republikas prezidentu,” paziņoja Neatkarīgās nacionālās vēlēšanu komisijas (CENI) vadītājs Kornejs Nangaa.

Šāds vēlēšanu rezultāts nozīmē pirmo demokrātisko varas pāreju šīs valsts vēsturē kopš 1960.gada. Taču tas radījis arī lielu politisko spriedzi, radot bažas par iespējamo vardarbību, kāda sekoja vēlēšanām 2006. un 2011.gadā.

Domājams, ka rezultāts pārsteidzis daudzus, kuri uzskatīja, ka vēlēšanu rezultāti būs viltoti un par uzvarētāju tiks pasludināts valdošās partijas kandidāts Emanuels Ramazani Šadarī.

Čisekedi ir ieguvis septiņus miljonus balsu, cits opozīcijas līderis Martins Fajulu – 6,3 miljonus balsu, bet Šadarī – 4,3 miljonus balsu, paziņoja vēlēšanu komisija.

Līdzšinējais prezidents Žozefs Kabila, kurš bijis šajā amatā kopš 2001.gada janvāra, bija novilcinājis prezidenta vēlēšanas par diviem gadiem. Vēlēšanas tika sarīkotas 30.decembrī, pārvarot daudzus šķēršļus, tai skaitā vardarbību un Ebolas vīrusa uzliesmojumu.

Kongo DR katoļu baznīcas veiktās nobalsojušo vēlētāju aptaujas pirms balsu skaitīšanas rezultātu izziņošanas liecināja, ka uzvarējis ir Fajulu.

Fajulu, kura priekšvēlēšanu kampaņu atbalstīja ietekmīgi Kabilas pretinieki, nodēvējis notikušo par “vēlēšanu apvērsumu”.

“Rezultātiem nav nekāda sakara ar patiesību,” intervijā radio paziņoja Fajulu, aicinot vēlēšanu novērotājus publiskot īstos rezultātus.

Tikmēr galvaspilsētas Kinšasas Limetes rajonā, kur dzīvo Čisekedi, vēlēšanu rezultāti tika uztverti ar sajūsmu. Tūkstošiem cilvēku izgāja ielās, lai svinētu Čisekedi uzvaru, kurā daudzi saskata cerību ne tikai Kongo DR, bet visai Āfrikai.

Viens no Čisekedi atbalstītājiem norādīja, ka mierīga varas nodošana oponentam ir reta parādība, un pauda cerību, ka tā nesīs pozitīvas izmaiņas cīņā ar tādām problēmām kā nabadzība un vardarbība.

Čisekedi, uzrunājot savus atbalstītājus, izrādīja cieņu Kabilam, nodēvējot viņu par “nozīmīgu politisko partneri”, un solīja strādāt visu Kongo DR 80 miljonu cilvēku labā.

“Es nebūšu politiskas organizācijas prezidents (..), es nebūšu kādas cilts prezidents (..), es būšu visu kongojiešu prezidents,” solīja Čisekedi.

Ja Konstitucionālā tiesa nākamo desmit dienu laikā apstiprinās Čisekedi uzvaru, viņš būs pirmais līderis, kuram izdevies pārņemt varu vēlēšanu ceļā pēc premjerministra Patrisa Lumumbas.

Lumumba tika gāzts apvērsumā jau nepilnus trīs mēnešus pēc Kongo DR neatkarības iegūšanas 1960.gadā un drīz pēc tam nogalināts.

Čisekedi politiskā karjera strauji sāka attīstīties 2017.gadā pēc viņa tēva Etjēna Čisekedi nāves. Etjēns vadīja opozīciju vairāk nekā 35 gadus un palīdzēja panākt vienošanos par Kabilas aiziešanu no prezidenta amata.

Kabila, kurš negribīgi izlaida no rokām varas grožus, intervijā decembrī paziņoja, ka neizslēdz kandidēšanu uz prezidenta amatu 2023.gadā.