Konstitucionālā tiesa: Lietuvai jāatzīst ārvalstīs slēgtas viendzimuma laulības

0

Lietuvas Konstitucionālā tiesa piektdien nolēmusi, ka Lietuvai jāatzīst ārvalstīs slēgtas viendzimuma laulības un jāizsniedz uzturēšanās atļauja ārvalstniekam, kas citā valstī noslēdzis laulību ar tā paša dzimuma Lietuvas pilsoni, lai gan pašā Lietuvā viendzimuma laulības nav atļautas.

Kā norādījusi tiesa, ierobežojumu noteikšana viendzimuma pāra tiesībām uz ģimenes apvienošanu nav savienojama ar diskriminācijas aizliegumu un cilvēka cieņas neaizskaramības principu.

“(..) nav attaisnojams tāds tiesiskais regulējums, kurā tikai dzimuma identitātes un/vai seksuālās orientācijas dēļ ārvalstniekam nebūtu atļauts ierasties Lietuvā un dzīvot tur kopā ar citu viņa ģimenes locekli,” teikts lēmumā.

Tiesa skaidrojusi, ka uzturēšanās atļauju var neizsniegt, ja tiek konstatēts, ka laulība vai reģistrētās partnerattiecības ir fiktīvas, bet atteikums izdot šādu atļauju nevar tikt pamatots tikai ar ārvalstnieka dzimuma identitāti un/vai seksuālo orientāciju.

Tā arī uzsvērusi, ka konstitūcijā ietvertais ģimenes jēdziens ir dzimumneitrāls.

Konstitucionālajā tiesā vērsās Lietuvas Galvenā administratīvā tiesa, kas izskata lietu, kurā Baltkrievijas pilsonis, kurš Dānijā noslēdzis viendzimuma laulību ar Lietuvas pilsoni, apstrīd Lietuvas Migrācijas departamenta lēmumu neizsniegt viņam uzturēšanās atļauju.

Konstitucionālā tiesa skaidrojusi, ka likums, kas reglamentē ārvalstnieku tiesisko statusu Lietuvā, neaizliedz izdot uzturēšanās atļauju, pamatojoties uz ārvalstīs noslēgtu viendzimuma laulību.

Līdz šim Lietuvas Migrācijas departaments atteicies izsniegt uzturēšanās atļaujas šādiem ārvalstniekiem, pamatojot atteikumu ar to, ka Lietuvā viendzimuma laulības nav atļautas.