Krievijas Valsts dome pieņēmusi likumu par pretsankcijām ASV un nedraudzīgām valstīm

0

Krievijas parlamenta apakšpalāta Valsts dome otrdien trešajā un galīgajā balsojumā apstiprinājusi likumprojektu, kas ļauj Krievijai noteikt pretsankcijas ASV un citām nedraudzīgām valstīm.

“Likums [par pretdarbību ASV un citu ārvalstu nedraudzīgajām darbībām] paplašina prezidenta un valdības tiesības piemērot sankcijas konkrētām juridiskajām un fiziskajām personām. Atrunāti seši konkrēti virzieni, kuros var tikt pieņemti ierobežojoši pasākumi,” paziņoja partijas “Vienotā Krievija” priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Isajevs.

Likumprojekta izskatīšanas laikā tas tika ievērojami mainīts. Uz trešo lasījumu tika būtiski paplašināts kompāniju loks, kurām ar prezidenta lēmumu var noteikt sankcijas. Saskaņā ar jauno likumu, sankcijas var piemērot Krievijas kompānijām ar jebkādu ārvalstu kapitāla daļu.

Sākotnējā likumprojekta uzmetumā bija paredzēti iespējami ierobežojumi alkohola, tabakas un medikamentu importam no ASV, kā arī ārvalstu speciālistu darbam Krievijā, taču gala variantā šie ierobežojumi neparādās.

“Likuma pēdējais variants ir nekaitīgs, tas neko ne atļauj, ne aizliedz. Valdībai arī bez šī likuma bija tiesības noteikt sankcijas, bija tiesības atcelt sankcijas gan juridiskām, gan fiziskām personām,” pavēstīja ekonomiskās politikas komitejas vadītāja vietnieks Nikolajs Arefjevs.

Likumā sešos punktos uzskatīti iespējamie atbildes pasākumi pret citām valstīm. Var tikt izbeigta vai apturēta starpvalstu sadarbība, aizliegta vai ierobežota produkcijas un izejvielu ievešana un izvešana, aizliegta vai ierobežota nedraudzīgo valstu organizāciju piedalīšanās valsts pasūtījumos un privatizācijā. Likums paredz arī “citus pasākumus”, kurus var piemērot valsts prezidents. Prezidents var aizliegt vai ierobežot starptautisko sadarbību ar nedraudzīgām valstīm, kā arī organizācijām, kuras “tieši vai netieši” atrodas šādu valstu jurisdikcijā.

Pretpasākumi neattiecas uz dzīvībai nepieciešamām precēm, kuru analogi netiek ražoti Krievijā, kā arī pilsoņu ievestām precēm personīgam patēriņam.