Liepājas muzejā atklās norvēģu mākslinieces izstādi

0

Šodien plkst.17 Liepājas muzejā tiks atklāts “Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018” noslēdzošais notikums – norvēģu mākslinieces Marie Šēvoldas izstāde “Sajust tēva miegu”, aģentūru LETA informēja Liepājas muzejpedagoģe Anita Urkauska.

Izstādē “Sajust tēva miegu” Šēvolda tiecas izveidot telpu refleksijai par traumām, atmiņām un sapņiem, kas nereti turpinās vairākās paaudzēs.

Māksliniece uzdod jautājumus, vai un kā iepriekšējo paaudžu pieredzētais ietekmē mūs šodien un vai mēs to apzināmies.

Izstādes pamatā ir instalācija, ko veido fotogrāfijas, kas uzņemtas 1945. un 2016.gadā, mājā un tās apkārtnē, kurā dzīvoja viņas vectēvs pēc atgriešanās no Otrā pasaules kara. Vēlāk tā kļuva par Šēvoldas tēva māju, un šobrīd ir mākslinieces pašas un viņas nelielās ģimenes mājvieta.

Instalācija ietver arī trīs video gleznas, kas uzņemtas Aušvicā-Birkenavā un formas ziņā līdzinās tam, kā māksliniece pati fotografējusi savu māju, uz to raugoties no sava vectēva skatu punkta.

Izstādes kontekstā māksliniece arī vēlējusies pievērst uzmanību tām problēmām, ar kurām šodien saskaramies ne tikai ziņās, bet nereti arī tiešā pieredzē – kā uzņemt cilvēkus, kuri meklē patvērumu Eiropā, kā veicināt iecietību pret tiem, kas zaudējuši mājas un piedzīvojuši vajāšanas līdzīgi kā mūsu priekšgājēji vēl pavisam ne tik senā pagātnē, stāstīja Urkauska.

Šēvolda ir norvēģu māksliniece, kas rada darbus foto, video un foto grāmatu formā.

Izstāde būs apskatāma līdz 2.decembrim.