Lietuvas ĀM iesaka valdošās partijas līdera uzņēmumiem atturēties no darījumiem ar sankcijām pakļautajiem Krievijas pilsoņiem

0

Lietuvas Ārlietu ministrija (ĀM) ieteikusi Lietuvas uzņēmumiem atturēties no biznesa darījumiem ar sankcijām pakļautajiem Krievijas pilsoņiem, reaģējot uz Lietuvas sabiedriskā radio informāciju, ka valdošās Zemnieku un zaļo savienības līdera Ramūna Karbauska uzņēmumu grupa “Agrokoncernas” ar starpnieka palīdzību importē minerālmēslus no Krievijas kompānijas “Minudobreņija”, kuras galvenajam akcionāram Arkādijam Rotenbergam noteiktas starptautiskās sankcijas.

Kā ziņu aģentūrai BNS ceturtdien sacījusi ārlietu ministra Lina Linkeviča preses pārstāve Rasa Jakilaitiene, ministrija “iesaka Lietuvas uzņēmumiem izvērtēt riskus, kas saistīti ar sankcijām pret īpašnieku, un atturēties no biznesa attiecību uzturēšanas”.

Pēc Lietuvas sabiedriskā radio informācijas, “Agrokoncernas”, izmantojot par starpnieku uzņēmumu Dubaijā, iepērk mākslīgo mēslojumu no Krievijas kompānijas “Minudobreņija”.

Vairāk nekā 80% šīs kompānijas akciju pieder Krievijas prezidenta Vladimira Putina draugam oligarham Arkādijam Rotenbergam, kuram kopš 2014.gada noteiktas starptautiskās sankcijas, bet pašas kompānijas sankciju sarakstā nav. Šogad jūlijā ES noteica sankcijas pret diviem Rotenberga uzņēmumiem – “Mostotrest” un “Stroigazmontaž” – par dalību tilta būvniecībā no Krievijas uz tās okupēto Ukrainas Krimas pussalu.

Fiziskajām personām noteiktās sankcijas ietver aizliegumu iebraukt Eiropas Savienībā un šo personu finanšu līdzekļu iesaldēšanu, taču tiešā veidā neaizliedz sadarboties ar tām piederošajiem uzņēmumiem, ja tie sankciju sarakstā nav iekļauti.

Kā aģentūrai BNS sacījusi Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) preses pārstāve Aurēlija Katkuviene, departaments jau gadiem ilgi publiski atgādina, ka darījumu attiecības ar Krieviju “palielina risku iekļūt naidīgu izlūkdienestu slazdos”.

“Mēs atklāti iesakām pievērst tam uzmanību, izvērtēt riskus un uzņemties atbildību,” viņa norādījusi, neatklājot, vai departaments vērsies pie “Agrokoncernas” ar tiešu brīdinājumu par sadarbību ar Rotenberga biznesu.

“Agrokoncernas” atzinis, ka “Minudobreņija” produkciju tas gan iegādājas Dubaijā, bet Lietuvā tā tiek atvesta no citurienes, taču nav izpaudis, par kuru tieši valsti ir runa.

Pats Karbauskis izteicies, ka uzņēmumu grupā strādājošie agronomi nevar zināt visus akcionārus.

“Agrokoncernas” norāda, ka nav pārkāpis likumu, importējot Rotenberga kontrolētās kompānijas “Minudobreņija” produkciju.

Savukārt Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis, kuru valdības vadītāja amatam izvirzīja Zemnieku un zaļo savienība, žurnālistiem sacīja, ka “tiešām neinteresējas par Karbauska kunga biznesa interesēm”.