Lietuvas ekspremjers Kubiļus par Eiropas Padomes ģenerālsekretāra amatu sacentīsies ar vēl trim kandidātiem

0

Bijušajam Lietuvas premjerministram Andrjum Kubiļum, ko valdība izvirzījusi Eiropas Padomes ģenerālsekretāra amatam, būs jāsacenšas ar vēl trim kandidātiem, kas pārstāv Beļģiju, Grieķiju un Horvātiju.

Eiropas Padomes Ministru komitejai paredzētajā termiņā pieteikti četri kandidāti – līdz ar Kubiļu, kas šobrīd ir Seima deputāts, uz ģenerālsekretāra amatu pretendēs Beļģijas vicepremjers, ārlietu un Eiropas lietu un aizsardzības ministrs Didjē Reinderss, bijusī Grieķijas ārlietu ministre, pašreizējā parlamenta deputāte Dora Bakojani un Horvātijas vicepremjere, ārlietu un Eiropas lietu ministre Marija Pejčinoviča-Buriča.

Martā Ministru komiteja atsevišķi uzklausīs katru pretendentu un tad iesniegs Eiropas Padomes Parlamentārajai asamblejai (EPPA) galīgo kandidātu sarakstu.

Lietuvas opozīcijas partijas “Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti” politiķa Kubiļus kandidatūru valdība izvirzīja pagājušā gada nogalē. Iepriekš tā apstiprināta Eiropas valstu konservatīvos spēkus apvienojošajā Eiropas Tautas partijā (ETP), kas uzskata, ka saskaņā ar nerakstītu Eiropas vienošanos šai reizē padomes vadītāja amatam būtu kārta izvirzīt Austrumeiropas pārstāvi, kas ir bijis premjers vai ministrs. Tiesa gan, Kubiļus ievēlēšanu var apgrūtināt Krievijai labvēlīgi noskaņoto dalībvalstu balsojums.

Kubiļus vadījis Lietuvas valdību 1999.-2000.gadā un 2008.-2012.gadā, kā arī šobrīd opozīcijā esošo konservatīvo partiju “Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti” un pašlaik darbojas šīs partijas Seima frakcijā.

Šobrīd Eiropas Padomes ģenerālsekretāra amatu jau otro pilnvaru termiņu ieņem bijušais Norvēģijas premjerministrs, leiborists Turbjērns Jaglanns.

Ģenerālsekretārs tiek ievēlēts uz piecu gadu termiņu balsojumā Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā, kas paredzēts jūnijā, bet jaunajam ģenerālsekretāram būs jāstājas amatā 1.oktobrī.

Strasbūrā bāzētā Eiropas Padome, kas apvieno 47 valstis, dibināta 1949.gadā un ir vecākā politiskā organizācija Eiropā. Eiropas Padomes mērķis ir veidot kopēju demokrātisku un tiesisku telpu Eiropā, nodrošinot tās pamatvērtību – cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma – ievērošanu un aizsardzību. Latvija par Eiropas Padomes dalībvalsti kļuva 1995.gadā.