Migrantu “utopijas” gals

0
Migrants demonstrate in support of the mayor of the town Domenico Lucano in front of his house in the southern Italian town of Riace, October 6, 2018. The banner reads: "You can't arrest Riace". REUTERS/Yara Nardi

Riačes mērs Domeniko (Mimo) Lučāno viņa pārvaldīto mazpilsētu Itālijas dienvidos padarījis par starptautisku iecietības un veiksmīgas imigrantu integrācijas simbolu, taču pēdējo nedēļu laikā atklājies, ka viņa metodes, iespējams, nav bijušas gluži likumīgas.

Kad šobrīd 36 gadus vecais Daniels pirms desmit gadiem ieradās Itālijā no Ganas, viņam šķita, ka Riačē atradis imigrantu utopiju. “Kāds man sacīja, es tevi aizvedīšu uz Riači. Tur ir lielisks mērs, tur ir viesmīlība. Tā ir brīnišķīga. Es ierados un redzēju, ka tas ir tiesa,” aģentūrai DPA stāsta Daniels.

Pēdējo desmit gadu laikā viņam tikušas nodrošinātas mājas un darbs, viņa sieva Riačē dzemdējusi divus bērnus. Visa ģimene ir integrējusies vietējā kopienā un pat pārņēmusi vietējo kalabriešu akcentu. Taču tagad Danielu līdzīgi citiem gandrīz 200 imigrantiem sagaida nezināma nākotne, jo arī “Riačes brīnuma” radītāja un ilggadējā mēra Lučāno turpmākā karjera nonākusi zem jautājuma zīmes.

Pēdējo divu nedēļu laikā viņš atstādināts no amata pienākumu veikšanas un viņam noteikts mājas arests, bet Iekšlietu ministrija apturējusi pilsētas municipalitātes īstenotās imigrantu uzņemšanas programmas finansēšanu. Lai gan tiesa otrdien atbrīvoja Lučāno no mājas aresta, tā liegusi viņam uzturēties Riačē, kamēr turpināsies kriminālizmeklēšana par imigrācijas un publisko iepirkumu noteikumu pieļautajiem pārkāpumiem.

“Tas līdzinās tam, ka es būtu aizgājis uz lielveikalu, nozadzis šokolādes tāfelīti un saņēmis par to mūža ieslodzījumu,” žēlojas Lučāno vietnieks un pašreizējais mēra pienākumu izpildītājs Džuzepe Džervasi, paužot viedokli, ka pret viņa līdzšinējo šefu vērstā kampaņa esot “nesamērīga”.

60 gadus vecais Lučāno izpelnījies starptautiskas slavas dziesmas par ideju sarūkošo mazpilsētiņas iedzīvotāju skaitu kompensēt ar imigrantiem, tiem atdodot iepriekšējo iemītnieku pamestās mājas un apmācot viņus vietējo amatu prasmēs. Pirms diviem gadiem Riačes mērs iekļuva ASV žurnāla “Fortune” sastādītajā “Pasaules dižāko līderu” sarakstā, un starp viņa apbrīnotājiem minamas tādas slavenības kā vācu kinorežisors Vims Venders un Barselonas mērs Ada Kolau.

Starp mazāk pazīstamiem Lučāno faniem ir ierindas vācietis Reinholds Kūnrihs, kur kopā ar ģimeni Riači kā tūrists apmeklējis jau trīs reizes, lai vienkārši “izrādītu solidaritāti” imigrantiem draudzīgajai pilsētiņas pārvaldībai. “Domāju, ka Riače varētu būt par paraugu visai pasaulei,” apgalvo pilsētas bārā sastaptais Kūnrihs, kuru pavada sieva, meita un draugs, kas pilda arī tulka funkcijas, jo pārvalda turku, kurdu un arābu valodu.

Tāpat kā daudzās citās Itālijas dienvidu pilsētiņās, liela daļa Riačes iedzīvotāju devušies uz valsts ziemeļiem vai citām Eiropas valstīm darba meklējumos. Riače ir visai neievērojama vieta, un līdz nesenam laikam plašākai pasaulei tā bija pazīstama vienīgi ar “Riačes kareivjiem” – divām sengrieķu bronzas statujām, kas pirms pusgadsimta tikušas atrastas jūras piekrastē netālu no pilsētiņas.

Taču Lučāno vadībā Riače atkal atdzīvojusies, jo imigrantu pieplūdums radījis noietu vietējiem veikalniekiem, parādījušās jaunas darbavietas, kas saistītas ar imigrantu aprūpi, un jauniegūtā pasaules slava piesaistījusi pilsētiņai arī tūristus. “Labumu guvuši visi, gan migranti, gan vietējie,” apgalvo Alesio Fulko, kas pats pēc ilgāka emigrācijā aizvadīta laika atgriezies dzimtajā Riačē, lai uzņemtos kafejnīcas vadību.

Bijušais skolotājs un futbola treneris sākotnēji darbā ar imigrantiem iesaistījās kā brīvprātīgais, sniedzot palīdzību kādai kurdu grupai, kas izcēlās jūras malā netālu no Riačes, bet 2004.gadā viņš kļuva par pilsētiņas mēru. Viņa laikā pilsētas ēku sienas noklājuši gleznojumi, kas vēršas pret mafiju un slavina dažāda paveida revolucionārus. Lučāno arī ieviesis vietējo “valūtu”, kuru rotā Če Gevaras, Gandija un Mārtina Lutera Kinga portreti.

Taču ideālistiskajā tieksmē palīdzēt nelegālajiem imigrantiem Lučāno, tāpat kā vismaz daļa no viņa elkiem, acīmredzami uzskatījis, ka likumu ievērošana nav obligāta. Tas devis iespēju jaunajam Itālijas iekšlietu ministram Mateo Salvīni, kurš vienlaikus ir pret imigrāciju noskaņotās labējās partijas “Līga” līderis, ķerties pie Riačes mēra projekta likvidācijas.

“Tiem, kas pieļauj kļūdas, ir jāmaksā. Mēs nevaram pieļaut nelikumības sabiedrisko līdzekļu izlietojumā, pat tad, ja tas tiek attaisnots ar tēriņiem migrantu labā,” pagājušajā nedēļā norādīja Salvīni. Līdz šim gan nav izskanējušas apsūdzības, ka Lučāno būtu kādu daļu naudas piesavinājies, tomēr pirms divām nedēļām policijai izdevies ierakstīt kādu sarunu, kurā pilsētiņas mērs dižojies, ka viņš “stāvot ārpus likuma” un viņa uzdevums esot apiet “šos stulbos [imigrācijas] likumus”.

Lučāno organizējis fiktīvas laulības un izdāļājis uzturēšanās atļaujas tiem atraidītajiem patvēruma meklētājiem, kuriem nav nekāda tiesiska pamata uzturēties Itālijā. Viņš “spēlēja pats pēc saviem noteikumiem” un vairākkārt ticis brīdināts būt piesardzīgākam jeb rēķināties ar problēmām, laikrakstam “Corriere della Sera” stāstījusi kāda bijusī augsta ranga Iekšlietu ministrijas amatpersona.

Iekšlietu ministrija apturējusi arī Riačes municipalitātes finansēšanu imigrantu uzņemšanas programmas SPRAR ietvaros, atzīstot, ka Lučāno administrācijā valda “vadības haoss”. Imigranti, kas bijuši iesaistīti šajā programmā, tagad var vai nu doties uz kādu citu pilsētu, kur arī darbojas vietējā SPRAR programma, vai arī palikt Riačē, taču vairs nesaņemot finansiālu atbalstu.

Taču bez uzrādās, ka bez valdības subsīdijām Riačes imigrantiem, kas atstādināto mēru sauc par “brāli”, ekonomiski depresīvajā Kalabrijas reģionā patiesībā ir maz izredžu uz darbu un iespējām pašiem nopelnīt.

Lučāno gan negrasās padoties. Lai gan tiesāšanās izsauktā stresa dēļ viņš īstu interviju DPA nebija spējīgs sniegt, viņš uzsvēris: “Lai kas notiktu, mēs turpināsim – pat bez valdības finansējuma, ar brīvprātīgo projektiem, kā tas bija sākumā.”

(Avots: DPA.)