Oficiālajiem ārvalstu viesiem, kuri ieradušies uz Dziesmu un Deju svētkiem, rīkos īpašu Latvijas valsts simtgades pasākumu

0

Ārlietu ministrija (ĀM) sadarbībā ar Saeimu un Kultūras ministriju (KM) šodien Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) rīkos īpašu Latvijas valsts simtgades pasākumu, kurā oficiālajiem ārvalstu viesiem, kas ieradušies uz XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem, būs iespēja iepazīties ar Dziesmu un deju svētku tradīciju.

Kā aģentūru LETA informēja ĀM, pieņemšanā piedalīsies Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) un kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Mūrniece, Rinkēvičs un Melbārde ar svinīgām uzrunām sveiks aptuveni 250 ārvalstu viesus un Latvijā akreditētos vēstniekus, kas šajā vakarā tieši pirms Dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta tiks iepazīstināti ar Dziesmu svētku lomu un nozīmi Latvijas tautas vēsturē, Latvijas valsts veidošanās laikā, Latvijas valsts un tautas vēsturiskajos līkločos, kā arī Dziesmu un deju svētku tradīciju starptautiskā kontekstā.

Šī tradīcija Eiropā saglabājusies un attīstījusies vienīgi Baltijas valstīs, ar laiku kļūstot par nozīmīgu nacionālās identitātes simbolu. Tā ir viena no galvenajām Baltijas valstu kultūras mantojuma un kultūras izpausmes formām un nozīmīgākais Latvijas kultūras identitātes apliecinājums 21.gadsimtā. 2003.gada 7.novembrī Dziesmu un deju svētku tradīcija Igaunijā, Latvijā un Lietuvā tika atzīta par UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu.

Ārvalstu viesi šajā pasākumā uz diviem ekrāniem varēs noskatīties vairākus video stāstus. Sadarbībā ar Latvijas Televīzijas (LTV) arhīvu ir atlasīti 1990., 2008. un 2013.gada Dziesmu un deju svētku koncertu fragmenti. Vienlaikus tiks rādīti šī gada 1.jūlija svētku gājiena fragmenti.

Sadarbībā ar KM ir tapuši Dziesmu svētku plakāti, noslēguma koncerta koncepcija un programma angļu valodā. Savukārt Latvijas Institūts ir sagatavojis īpašu brošūru par Dziesmu un deju svētkiem. Dodoties uz noslēguma koncertu, autobusos ārvalstu viesus uzrunās “Live Riga” gidi, kas stāstīs par Latvijas vēsturiskajām un mūsdienu tradīcijām un Dziesmu un deju svētku tradīcijas nozīmi Latvijas kultūrvidē.

Apliecinot sekmīgu valsts institūciju sadarbību Latvijas valsts simtgades Dziesmu un deju svētku ārvalstu viesu uzņemšanā, šāds kopīgs pasākums nodrošina Valsts protokola vienlīdzīgu atbalstu dažāda ranga un amatu ārvalstu viesiem, kas apciemo Latviju simtgades Dziesmu un Deju svētku laikā, uzsvēra ĀM.

Ministrijā arī norādīja, ka Dziesmu un deju svētkus apmeklēs vairāku valstu parlamentu vadītāji, trīs Baltijas valstu kultūras ministri, vairāku valstu parlamentu sadarbības grupu vadītāji, vairāku Eiropas kultūras institūciju vadītāji, dažādu starptautisko organizāciju pārstāvji un rezidējošie un nerezidējošie vēstnieki Latvijā.

Tāpat svētkus apmeklēs Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretārs Anhels Gurija, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas prezidents sers Suma Čakrabarti, kā arī Eiropas nevalstisko organizāciju pārstāvji, kuru vidū būs arī bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess.