Organiskās sintēzes institūts panācis sešu zinātnieku atgriešanos Latvijā

0

2017 gada, 28. februārī Organiskās sintēzes institūtā (OSI) noslēdzies tā apjomīgākais Eiropas Savienības (ES) projekts zinātniskās kapacitātes stiprināšanai 4,7 milj. eiro apmērā. Tas palīdzējis iegūt starptautisku novērtējumu, jaunus kontaktus un projektus, augsta līmeņa starptautiskas publikācijas, unikālas iekārtas, kā arī panākta sešu Latvijas zinātnieku atgriešanās no ārvalstīm.

“Latvijas zinātnieki ir ļoti pieprasīti Eiropas un pasaules mērogā, jaunie pētnieki regulāri saņem prakses un darba piedāvājumus labākajās ārvalstu augstskolās, institūtos un prestižos uzņēmumos. Tas dod viņiem svarīgu starptautisku pieredzi, bet Latvijas zinātnes attīstībai būtu nepieciešams nodrošināt viņiem iespēju atgriezties mājās. Tagad arī OSI ir interesanti zinātniskie projekti, modernas laboratorijas un motivējošs atalgojums, kā arī iespēja konkurēt ar ārvalstu piedāvājumiem. Mums izdevās panākt, ka Latvijā atgriežas Latvijas zinātnieki no Vācijas, Francijas, Šveices, Beļģijas, ASV,” stāsta OSI Direktors Osvalds Pugovičs.

Pateicoties iespējai sevi parādīt Eiropas mērogā trīs ar pusi gadu garumā, OSI jau pieaicināts strādāt pie 18 jauniem projektiem ar kopējo finansējumu 2,2 milj. eiro. Institūta zinātniekiem bija iespēja doties 76 pieredzes apmaiņas braucienos, kopā ar jauniepazītiem ārvalstu speciālistiem iegūtas 37 zinātniskās publikācijas augstākā ranga žurnālos, saņemti divi patenti, pie sevis uzņemti un rekrutēti 75 pētnieki, noorganizēti 12 semināri un konferences, kā arī būtiski papildināts laboratoriju tehniskais nodrošinājums ar piecām jaunām iekārtām. Unikālākā no tām spēj noteikt izmaiņas dzīvā organismā molekulārā līmenī, un tāda šobrīd ir pasaulē vienīgā.