Pirmajā pusgadā pasažieru skaits lidostā “Rīga” audzis par gandrīz 10% Jauna lidlauka infrastruktūra ļaus attīstīt aviācijas kravu segmentu

0

2019.gada 1.pusgadā pasažieru skaits lidostā “Rīga” pieaudzis par gandrīz 10%, salīdzinājumā ar pērnā gada pirmajiem sešiem mēnešiem, liecina operatīvie dati par lidostas darbības rezultātiem.

Gada pirmajos sešos mēnešos lidostā “Rīga” apkalpoti vairāk nekā 3,5 miljoni pasažieru – par 9,6% vairāk nekā gadu iepriekš šajā laika posmā. No tiem gandrīz trešā daļa – 27,9% – ceļojuši tranzītā, izmantojot Rīgas lidostas piedāvātās iespējas ātri un ērti nokļūt uz vairāk nekā 100 galamērķiem Eiropā, Skandināvijā un Āzijā.

Lidojumu skaits Rīgas lidostā šā gada pirmajā pusgadā palielinājies par 3,8%, un kopumā Rīgā šogad apkalpoti vairāk nekā 41,5 tūkstoši lidojumu.

Nacionālā aviokompānija “airBaltic” pirmajā pusgadā lidostā “Rīga” apkalpojusi vairāk nekā 2 miljonus pasažieru, saglabājot neapšaubāmas līderpozīcijas ar 57,3% tirgus daļu. Otrs lielākais pasažieru pārvadātājs Rīgā ir Īrijas zemo cenu aviokompānija “Ryanair”, kas šā gada pirmajos sešos mēnešos pārvadājusi jau vairāk nekā pusmiljonu pasažieru, ieņemot 14,3% tirgus. Trešajā vietā ar 8,2% tirgus daļu un 290,7 tūkstošiem apkalpoto pasažieru ierindojas Ungārijas zemo cenu gaisa pārvadātājs “Wizz Air”.

“Pirmā pusgada operatīvie dati liecina, ka lidosta “Rīga” turpina izaugsmi un kļūst pievilcīgāka aizvien lielākam pasažieru skaitam. Iepriecina, ka pēc neliela krituma gada sākumā ir atsākusies divciparu izaugsme arī kravu segmentā. Šī gada maijā regulāru lidojumu programmu no Handžou Ķīnā uz Rīgu uzsāka aviosabiedrība “Atran”. Papildus, šī aviosabiedrība veic iknedēļas gaisa kravu pārvadājumus no Rīgas uz Maskavu (Vnukovo) ar tālāku iekšzemes un NVS valstu savienojumu iespēju. Šie regulārie kravas reisi dod būtisku pienesumu lidostas “Rīga” kravu apgrozījumā,” norāda lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāja Ilona Līce.

Lidostā top jauns kravu perons un loģistikas centrs

I.Līce atzīmē, ka, turpinot lidostas“Rīga” lidlauka infrastruktūras attīstību, šopavasar lidostāuzsākta jauna kravu perona būvniecība, kas jau tuvākajānākotnēļaus ievērojami palielināt aviācijas kravu apkalpošanas kapacitāti, radot iespēju jaunu kravu pārvadātāju ienākšanai Rīgā. Jaunāperona būvniecību veic konkursāuzvarējusīceļu būves firma SIA“Binders”.

Kravas gaisa kuģu apkalpošanai piemērota perona izbūveļaus lidostai“Rīga” dubultot kapacitāti kravu apkalpošanas jomāun padarīs Rīgas lidostu pievilcīgāku gaisa kravu pārvadātājiem no visas pasaules. Jaunajāperonāatradīsies trīs lielfizelāžas gaisa kuģu stāvvietas ar fleksiblu plānojumu, nodrošinot iespēju uzņemt visu tipu kravas gaisa kuģus. Perons būs aprīkots ar pazemes degvielas uzpildes hidrantu sistēmu, kas ļaus ievērojami palielināt gaisa kuģu apkalpošanasātrumu un veicinās lidostas konkurētspēju starptautiskajās loģistikasķēdēs.

“Vērtējot strauji mainīgo aviācijas kravu pārvadājumu dinamiku, ko ietekmēgan tehnoloģiju attīstība un patēriņa pieaugums, gan arīpolitiskie faktori, Latvijas ģeogrāfiskāatrašanās vieta vairs nav noteicošais arguments kravu plūsmu piesaistei. Šobrīd galvenāun noteicošāloma starptautisko kravu loģistikas risinājumu piesaistei un attīstībai ir zemas infrastruktūras izmaksas, augsta pakalpojumu kvalitāte, saprotamas un vienkāršas muitas procedūras, kāarīpievienotās vērtības radīšana, ko, balstoties uz inovācijām, var sniegt kravu apkalpošanāiesaistītie uzņēmumi un kontrolējošās iestādes,” norāda lidostas“Rīga” valdes priekšsēdētāja I.Līce. “Tādēļlidostas galvenais uzdevums ir radīt piemērotu infrastruktūru un labvēlīgu sadarbības platformu, kas veicinās jaunu kravu pārvadātāju ienākšanu un aviācijas kravu apgrozījuma pieaugumu,” uzsver uzņēmuma vadītāja.

Paralēli jaunākravu perona būvniecībai lidosta turpina darbu pie kravu loģistikas centra attīstības. Tuvāko gadu laikālidostas teritorijāsāks darboties jauns DHL sūtījumu apstrādes centrs, kāarīsadarbībāar investoriem iecerēts attīstīt multifunkcionālu loģistikas centru.

Šobrīd aviācijas kravu pārvadājumu apjomu Latvijāveido četri darbības virzieni: preču ar augstu pievienoto vērtību eksports un imports, pasta un e-komercijas preču pārvadājumi, tranzīta aviācijas kravu apkalpošana un nemilitāro kravu tranzīts Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) vajadzībām izveidotajāZiemeļu apgādes koridorāuz Afganistānu. Kānorāda Ilona Līce,īpaši pozitīvi ir vērtējama VAS “Latvijas Pasts”iesaiste globālajāe-komercijas sūtījumu pārvadājumu segmentā, sadarbībāar Ķīnas e-komercijas gigantu“Alibaba” un Krievijas pastu ir izveidojot sekmīgu loģistikas risinājumu, kārezultātākopš2017.gada uz Rīgu tiek veikti neregulāri kravu čartera lidojumi no Ķīnas. Latvijāsekmīgi attīstās arīDHL, TNT un UPS kurjerpasta servisi.

2018.gadāRīgas lidosta apkalpoja 28,2 tūkstošus tonnu aviācijas kravu –par 10,7% vairāk nekāgadu iepriekš. Latvijas daļa Baltijas valstu aviācijas kravu pārvadājumu tirgūveidoja 51%.

Vērienīgie būvdarbi lidojumus netraucēs

Jaunāperona izbūves laikālidostas ziemeļu pusēir iežogota apmēram 95 000 m2 liela būvdarbu teritorija, lai izbūvētu speciālu infrastruktūru, kuras parametri būs atbilstoši vairāku kravas un transporta lidmašīnu vienlaicīgai uzņemšanai un manevriem. Būvprojekts paredz perona un savienojošāmanevrēšanas ceļa izbūvi no betona seguma ar kopējo apjomu –36 770 m2, kāarījaunu servisa ceļu izbūvi no asfaltbetona seguma ar kopējo asfaltbetona virskārtas platību–14 970 m2. Peronātiks uzstādītas modernākās gaisa kuģu apkalpošanas iekārtas un aprīkojums.

CBF SIA“Binders” valdes priekšsēdētājs Aigars Sēja uzsver:“Uzņēmumam ir pieredze tik specifisku būvdarbu izpildē, iepriekšstrādājot gan Lielvārdes militārālidlauka rekonstrukcijas procesos, gan atjaunojot starptautisko lidostu“Liepāja”.Šīprojekta ietvaros ļoti svarīgs apstāklis ir būvdarbu precīza organizācija, tehnoloģiju izpildes kritērijus salāgojot ar lidostas darba organizācijas un drošības prasībām. Mūsu cilvēki ir tam speciāli apmācīti, un procesu plānojam tā, lai precīzi izpildītu līgumsaistības un projekta risinājumus.”