Polijas tiesa atceļ aizliegumu galēji labējiem rīkot neatkarības simtgades gājienu

0

Tiesa Varšavā ceturtdien atcēla pilsētas mēra noteiktu aizliegumu galēji labējo organizācijām svētdien rīkot gājienu, kas veltīts Polijas neatkarības atjaunošanas simtgadei.

Tiesnesis Mihals Jakubovskis pamatoja savu lēmumu ar pulcēšanās brīvību, kas paredzēta konstitūcijā.

Tiesa nolēma, ka pašvaldības lēmums aizliegt šo demonstrāciju nav pietiekami pamatots ar likumiem. Mērijas atsaukšanās uz ksenofobiskiem lozungiem, kas izskanējuši līdzīgā gājienā pērn, nav pamats atcelt šo pasākumu.

Ir gaidāms, ka pašvaldība pārsūdzēs šo tiesas lēmumu.

Jau ziņots, ka Varšavas mērs Hanna Gronkeviča-Valca no opozīcijas partijas “Pilsoniskā platforma” (PO) trešdien aizliedza šī gājiena rīkošanu. Organizatori pēc tam solīja demonstrāciju rīkot, neraugoties uz aizliegumu.

Mērs trešdien preses konferencē paziņoja, ka viņa nav saņēmusi Iekšlietu ministrijas garantijas policijas klātbūtnei, lai svētdien nodrošinātu kārtību.

Viens no pasākuma organizētājiem ir Nacionālā radikālā nometne (ONR), kuras saknes ir antisemītiskā pirmskara kustībā.

Organizētāji iepriekš prognozēja, ka demonstrācijā piedalīsies 100 000 līdz 250 000 cilvēku.

Polijas prezidents Andžejs Duda un labējās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) valdības locekļi atteikušies piedalīties demonstrācijā, jo valdības amatpersonām nebija izdevies pārliecināt demonstrācijas rīkotājus, ka gājienā būtu pieļaujama tikai Polijas karogu izmantošana, lai izvairītos no incidentiem, kas varētu tikt interpretēti kā rasisms.

Gājiena dalībnieki pērn nesa ksenofobiskus plakātus, kuros sludināja vēlmi pēc “Baltās Eiropas”.

Aizliegumu svētdien rīkot nacionālistu gājienu aizliedza arī Vroclavas pilsētas pašvaldība, bet arī šo aizliegumu ir atcēlusi tiesa.