Pompeo: ASV Saūda Arābijai Hašogi lietā atvēl vēl dažas dienas

0

ASV atvēlējušas Saūda Arābijai vēl dažas dienas, lai tā varētu pabeigt savu izmeklēšanu pazudušā saūdarābu žurnālista un laikraksta “The Washington Post” komentētāja Džamala Hašogi lietā, ceturtdien paziņoja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

Pompeo, kurš nule kā atgriezies no Saūda Arābijas un Turcijas, žurnālistiem sacīja – saūdarābi viņam solījuši, ka “viņi veiks pilnīgu un rūpīgu visu faktu izmeklēšanu”.

ASV prezidents Donalds Tramps atlicis lēmuma pieņemšanu par to, kā atrisināt krīzi attiecībās ar Saūda Arābiju, līdz savu vērtējumu pēc vizītes Rijādā un Ankarā būs sniedzis Pompeo.

“Es šorīt sacīju prezidentam Trampam, ka mums jādod viņiem vēl dažas dienas pabeigšanai, lai arī mums būtu pilnīga izpratne par faktiem ap šo lietu, un tajā brīdī mēs varēsim pieņemt lēmumu – kā un vai Savienotajām Valstīm vajadzētu reaģēt uz incidentu saistībā ar Hašogi,” teica Pompeo.

Vēlāk atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai viņš uzskata, ka Hašogi ir miris, Tramps sacīja: “Man noteikti tā izskatās. Tas ir ļoti skumji.”

Viņš arī teica, ka pēc tam, kad izmeklēšana būs pabeigta, ASV nāks klajā ar “ļoti spēcīgu paziņojumu”. “Tam būs jābūt bargam,” uzsvēra ASV prezidents.

“Tās ir ļoti, ļoti sliktas lietas,” piebilda Tramps.

ASV finanšu ministrs Stīvs Mnučins ceturtdien tviterī paziņoja, ka atsauc savu dalību Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā nākamnedēļ paredzētajā ekonomikas forumā “Nākotnes investīciju iniciatīva” (“Future Investment Initiative”),  kas tiek dēvēts par “Davosu tuksnesī”.

Iepriekš Hašogi pazušanas dēļ savu dalību šajā pasākumā atcēla arī divu lielu ASV uzņēmumu – autobūvētāja “Ford” un bankas “JP Morgan Chase” – vadītāji. Uz forumu nolēmuši nedoties arī vairāku citu lielo starptautisko kompāniju, Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda vadītāji.

Savukārt tādi lieli pasaules mediji kā CNN, CNBC, “Bloomberg”, “The New York Times”, “Financial Times” un “The Economist” lauzuši vienošanās par informatīvo atbalstu forumam.

Hašogi – viens no redzamākajiem Saūda Arābijas karaļa Salmana un viņa dēla kroņprinča Mohammeda bin Salmana kritiķiem – pazuda pēc ieiešanas Saūda Arābijas konsulātā Stambulā 2.oktobrī, lai noformētu laulībām nepieciešamos dokumentus. Turcijas amatpersonas izteikušas aizdomas, ka viņš ir noslepkavots konsulātā.

Saūda Arābijas amatpersonas šīs apsūdzības noliedz.

Hašogi pirms pazušanas aptuveni gadu bija dzīvojis Savienotajās Valstīs.

Kā ziņo mediji, Turcijas amatpersonu rīcībā ir audio ieraksts, no kura noprotams, ka Saūda Arābijas slepkavu komanda Hašogi konsulātā spīdzinājusi un nogalinājusi, bet līķi tad sadalījusi.