Rumānijas iecere ieviest jaunus nodokļus izraisa strauju lejupslīdi vietējā akciju biržā

0

Rumānijas iecere bankām un enerģētikas uzņēmumiem piemērot jaunus nodokļus trešdien izraisījusi strauju akciju cenu samazinājumu Bukarestes fondu biržā, kurā reģistrēts vairāk nekā 10% kritums.

Saskaroties ar grūtībām noturēt budžeta deficītu zem 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), Rumānijas valdība otrdienas vakarā paziņoja par vairākām nodokļu izmaiņām, kuras paredzēts steigšus ieviest bez konsultācijām ar uzņēmumiem.

Rumānija ir viena no straujāk pieaugošajām ekonomikām Eiropas Savienībā, taču valdības pasākumi šogad palielināt valsts sektorā strādājošo algas un pensijas apvienojumā ar nodokļu samazinājumiem negatīvi ietekmējuši tās finansiālo stāvokli.

Tādējādi valdība iecerējusi banku aktīviem piemērot progresīvu nodokli, kas valsts kasi papildinās pat par 800 miljoniem eiro gadā.

Enerģētikas un telekomunikāciju uzņēmumiem nāksies maksāt 3% nodokli, kas tiks piemērots to apgrozījumam, bet iemaksas privātajos pensiju fondos vairs nebūs obligātas, tādējādi valstij cerot vairāk ietaupījumus novirzīt uz valsts kasi.

Šis paziņojums trešdien izraisīja satricinājumu Bukarestes fondu biržā, kur valsts divu lielāko banku “Banca Transilvania” un “BRD Groupe Societe Generale” akciju cenas nokritās par attiecīgi 18% un 16%.

Naftas giganta “OMV Petrom” akcijas vērtība saruka par 12%.

Vietējie mediji šo akciju tirgus lejupslīdi nekavējoties nodēvējuši par “Melno trešdienu”, bet fondu birža norādīja, ka ir noraizējusies par jaunajiem nodokļiem, kas apdraud iekšzemes kapitāla tirgus attīstību.