Teju katrs otrais bērns sēdeklītī nostiprināts nepilnīgi – kā parūpēties par mazā pasažiera drošību

0

Bērnu drošība ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem brīdī, kad vecāki izvēlas jaunu ģimenes automašīnu. Auto ražotāji nemitīgi attīsta inovācijas, kas nodrošina bērnu drošību un komfortu, tomēr neiztrūkstošs drošības aspekts ir vecāku zināšanas un prasmes tās izmantot un parūpēties, ka ikdienas braucienos bērna sēdvieta automašīnā ir atbilstošā tehniskā kārtībā. Kā liecina Daimler AGģenerālpārstāvja Latvijā SIA “Domenikss” rīcībā esošs pētījums, gandrīz katrs otrais bērnu sēdeklītis automašīnā nav pareizi uzstādīts, savukārt 48% bērnu savos sēdekļos netiek pienācīgi nostiprināti un atbilstoši piesprādzēti.

Lai cik aizraujošs būtu ātrums un jauda, ko sniedz jaunākās tehnoloģijas, atbildīga autoražotāja prioritāte vienmēr būs klientu drošība, un sevišķi tas attiecināms uz pašiem mazākajiem pasažieriem. Bērnu drošība automašīnā ir joma, pret kuru jāizturas atbildīgi gan autoražotājam, aprīkojot auto ar visu nepieciešamo, gan pieaugušajiem, ar kuriem kopā bērns ceļo un kuri veido mazā cilvēka izpratni par drošību uz ceļa,” uzsver Jānis Dambīti, SIA “Domenikss” produktu eksperts, piebilstot –drošība irMercedes-Benzpamatvērtība jau gadu desmitiem, tāpēc pirms 50 gadiem dibināts uzņēmuma iekšējais negadījumu izpētes departaments, un gadu gaitā uzkrātā pieredze lieti noder, izglītojot savus klientus un mudinot braukt atbildīgi.

Bērnu sēdeklīši: ar to vien, ka ir – nepietiek

Vienalga, vai bērns atrodas priekšējā, vai aizmugurējā sēdeklī, mazuļa atrašanās mašīnā bez vecumam un auguma parametriem atbilstoša sēdeklīša nav pieļaujama. Taču izrādās, ka ar sēdeklīša esamību vien nepietiek – 2018. gada oktobrī Daimler AG sadarbības partneru-apdrošinātāju veikts pētījums liecina, ka gandrīz katrs otrais bērnu sēdeklītis automašīnā nav pareizi uzstādīts un bērni savos sēdeklīšos netiek pienācīgi nostiprināti. Galvenās problēmas – sēdeklīša novietojums un nepareiza drošības jostu piesprādzēšana.

Katrs ražotājs ir izstrādājis detalizētas instrukcijas, kā pareizi nostiprināt bērnu sēdekli automašīnā un kā atbilstoši sēdināt tajā mazo pasažieri. Lai gan pieaugušajiem varētu šķist – nekā sarežģīta tur nav, tomēr būtu ieteicams pārliecināties, vai kāda būtiska detaļa drošības instrukcijā nav palikusi nepamanīta. Vai sēdeklis nostiprināts pareizā virzienā? Vai drošības jostas atbilstoši noregulētas? Vai, bērna sēdeklim atrodoties uz priekšējā krēsla blakus vadītājam, ir atslēgta gaisa spilvena funkcija? Šie un citi jautājumi noteikti jāpārbauda pirms došanās ceļā,” aicina Jānis Dambītis. Mercedes-Benz2019. gadā laidis klajā jauna koncepta bērnu sēdeklīti ar PRE-SAFE® funkcijām, kas paredz, ka drošības jostas preventīvi nospriegojas vēl pirms sadursmes, un paplašinās arī sānu aizsardzības elements, turklāt sēdeklītī integrētas atbilstošas uzstādīšanas un bērna fiziskā stāvokļa monitoringa iespējas.