Tiesa turpinās skatīt Zolitūdes traģēdijas krimināllietu

0

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa šodien plkst.10 turpinās skatīt Zolitūdes traģēdijas krimināllietu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Uz šodienas sēdi uzaicināti divi vēl iepriekš neuzklausīti eksperti, kuri veikuši pēdējo ekspertīzi un nav saistīti ar ar iepriekš veikto ekspertīzi un iepriekš aicinātajiem ekspertiem.

Eksperti uz tiesu aicināti, lai uzdotu tiem precizējošus jautājumus.

Uz iepriekšējo tiesas sēdi bija uzaicināta maksātnespējīgā uzņēmuma SIA “HND Grupa”, kas ir viena no lietā iesaistītajām juridiskajām personām, maksātnespējas administratore Sandra Kraukle, kura pati pārstāvēja uzņēmumu, bet paziņoja, ka turpmāk pilnvaros citu pārstāvi.

Kā ziņots, “HND grupas” vienīgais īpašnieks Ivars Sergets ir viens no apsūdzētajiem Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Viņam piederošais uzņēmums projektēja būvkonstrukcijas lielveikalam “Maxima”, kas vēlāk sabruka, laupot 54 cilvēku dzīvības.

Kā liecina “Firmas.lv” dati, vismaz pēdējos trīs gadus “HND grupa” strādājusi bez apgrozījuma, bet ar zaudējumiem – 2017.gadā uzņēmuma zaudējumi bija 13 736 eiro, 2016.gadā – 9013 eiro, bet 2015.gadā – 16 276 eiro.

Tāpat vēstīts, ka tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai – izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī “Maxima” darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.