Vācu sociāldemokrātu mokas

0

Lai gan Vācijas kanclere Angela Merkele demonstrē pārliecību, ka vienošanās ar iekšlietu ministru Horstu Zēhoferu ir novērsusi viņas vadītās koalīcijas sabrukumu, panāktais kompromiss par nelegālo imigrantu tranzīta centru izveidi uz robežas vēl “jāiebaro” otram koalīcijas partnerim – sociāldemokrātiem (SPD).

Ka šis “cienasts” SPD nav visai pa prātam, apliecina ārlietu ministra Heiko Māsa drūmā seja trešdienas rītā plkst.7.25 pārpildītajā Bundestāga liftā, viņam dodoties uz kārtējo partijas frakcijas ārkārtas sēdi.

“Šeit ir kā slēgtajā tranzīta centrā,” kāds pajoko. “Taču šeit nav pat alternatīvas atgriezties Austrijā.”

Kamēr bijušā SPD līdera Martina Šulca sejā parādās smīns, Māss saglabā savu drūmo nopietnību. Situācija ir nepatīkama – partijas rindās pieaug nīgrums pret konservatīvajiem koalīcijas partneriem.

Pirmdien pēc nedēļām ilgās skaļās ķīvēšanās Merkeles vadītie kristīgie demokrāti (CDU) un to Bavārijas māsaspartija – Kristīgi sociālā savienība (CSU) – beidzot panāca vienošanos par citās Eiropas Savienības dalībvalstīs jau reģistrētajiem patvēruma meklētājiem, kas ierodas uz Vācijas robežas. Šīs vienošanās svarīgākā sastāvdaļa ir nelegālo imigrantu tranzīta centru izveide uz robežas ar Austriju, taču izlīgums panākts, nerēķinoties ar sociāldemokrātiem, kas koalīcijas partneru savstarpējā konflikta laikā ieturēja nogaidošu nostāju.

Trešdienas rītā 135 Bundestāga SPD frakcijas locekļi jau otro reizi šonedēļ pulcējās uz ārkārtas sēdi. Daudzi no partijas biedriem ir sašutuši, ka tiem jāpiekrīt, viņuprāt, nepieņemam risinājumam tikai tāpēc, lai saglabātu mieru starp saviem konservatīvajiem koalīcijas partneriem. Kāpēc gan viņiem būtu steigšus “jānorij” rūgtās zāles, lai tikai izpatiktu CSU līdera Zēhofera iegribām?

SPD stāv dilemmas priekšā – stabilitātes vārdā glābt koalīciju vai atteikties samierināties ar politiku, kuru Šulcs nosaucis par “plānprātību”.

Lai izstrādātu kompromisu, kā trīs Vācijas robežpārejas punktos ar Austriju praktiski īstenot pēc iespējas ātrāku to patvēruma meklētāju atraidīšanu, kas jau reģistrēti kādā citā ES dalībvalstī, iesaistīti tika vairāki simti politiķu un viņu tehniskā personāla darbinieku. Un viss tikai tādēļ, lai tiktu galā ar “niecīgu” bēgļu skaitu, vaicā Šulcs.

Bijušais SPD līderis, kura vadībā partija septembrī notikušajās Bundestāga vēlēšanās cieta vēl nepieredzētu sakāvi, apgalvo, ka tā bijusi bezatbildīga laika šķiešana brīdī, kad Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO) brīdina, ka ASV prezidenta Donalda Trampa izraisītais tirdzniecības karš draud samazināt globālās tirdzniecības apjomu par 60%. Šulcs uzsver, ka draudošais tirdzniecības karš no eksporta atkarīgajai Vācijai rada patiesas problēmas.

SPD apgalvo, ka šobrīd Bavārijas robežu ar Austriju šķērsojot ne vairāk kā desmit nelegālie imigranti, kas kā patvēruma meklētāji reģistrēti kādā citā ES valstī, bet pēc tranzīta centru izveidošanas tie atradīšot citus robežpārejas punktus.

Tranzīta centru izveidošana ir CDU un CSU panāktās vienošanās svarīgākā sastāvdaļa. Tos pārtvertos nelegālos imigrantus, kas kā patvēruma meklētāji reģistrēti kādā citā ES valstī, saskaņā ar tā dēvētajiem Dublinas noteikumiem paredzēts nosūtīt atpakaļ. Taču SPD pauž bažas, ka tranzīta centri pārvērtīšoties par ieslodzījuma nometnēm. SPD priekšsēde Andrea Nālesa otrdien paziņoja, ka, partijai esot koalīcijā, netikšot pieļauta “slēgtu nometņu” izveide.

CDU/CSU norāda, ka tranzīta centri nebūšot pilnībā slēgti – nelegālie imigranti varēšot brīvi atgriezties Austrijā. Šajā gadījumā tikšot piemērota patvēruma likuma 18a pantā lidostām paredzētā procedūra un aizturēti tiks cilvēki, kam nebūs nekādu derīgu dokumentu.

“Nebūs ieslodzīšanas, un nav runas par dzeloņstieplēm vai ko tamlīdzīgu. Tā saskaņā ar mūsu konstitūciju būs aizturēšana ne ilgāk kā uz 48 stundām,” trešdien intervijā televīzijas kanālam N-TV uzsvēra Zēhofers. Patvēruma likuma 18a pants paredz, ka persona jāielaiž valstī, ja tās patvēruma pieprasījums 48 stundu laikā nav izskatīts.

Taču Merkeles un Zēhofera vienošanās ir atkarīga arī no tā, vai pārējās ES dalībvalstis piekritīs uzņemt atpakaļ Vācijas atraidītos patvēruma meklētājus. Pirmkārt, Berlīnei nepieciešama Vīnes piekrišana, taču, pretēji CSU cerībām, Austrijas kanclers Sebastians Kurcs līdz šim nav izrādījis nekādu sajūsmu. Ironiskā kārtā vienošanās panākšanu ar Vīni Merkele uzticējusi pašam Zēhoferam.

Taču arī SPD rindās nevalda nekāda vienprātība. Daudzi no ierindas biedriem drīzāk atbalsta CSU nostāju, nevis pašu partijas bonzu pozīciju un pieprasa Berlīnei īstenot stingrāku imigrācijas politiku. Tajā pašā laikā Nālesai un vicekancleram Olafam Šolcam jārēķinās ar asiem kreisās preses uzbrukumiem, ja tie vienkārši pieņems CDU/CSU piedāvāto kompromisu.

Ceturtdienas vakarā Merkelei un Zēhoferam paredzēta tikšanās ar SPD vadību, lai censtos to pārliecināt pat tranzīta centru priekšrocībām.(*)

Nālesa plānojusi jau nedēļas nogalē doties savā vasaras atvaļinājumā, taču uz sociāldemokrātu līderi tiek izdarīts pieaugošs spiediens izrādīt stingrību un norādīt CDU/CSU, ka konservatīvie savā starpā vienojušies par ko tādu, kas nav paredzēts ar tādām grūtībām panāktajā koalīcijas līgumā.

Tomēr neatkarīgi no tā, vai Nālesa paņems pauzi, vai nē, “lielo koalīciju” sagaida vētraini laiki. “Viņi maksās augstu cenu par savu uzbrukumu demokrātijai,” brīdinājis SPD partijas kases turētājs Dītmars Nītans, norādot, ka CSU šantāžas kārtā izspiedusi no Merkeles “trīs punktus uz papīra, kas nenesīs risinājumu”.

Tajā pašā laikā SPD baidās arī no “lielās koalīcijas” sabrukuma, jo vienīgā faktiskā ticamā izeja no šādas politiskās krīzes būtu ārkārtas vēlēšanas. Lai gan septembrī piedzīvotā sakāve tobrīd šķita zemākais punkts pusotru gadsimtu ilgajā partijas vēsturē, aptaujas liecina, ka atbalsts sociāldemokrātiem joprojām turpina kristies, bet iespītēšanās, uzstājot uz “atvērto robežu” saglabāšanu, domājams, mudinās vēl lielākai SPD tradicionālo vēlētāju daļai novērsties no savas kādreizējās partijas.

(Avoti: THE LOCAL, DPA, DW.)

(*) Raksts tapis pirms ceturtdien paredzētās Merkeles tikšanās ar pārējo koalīcijas partiju līderiem, kā arī pirms plānotajām Zēhofera sarunām ar Kurcu.