Vēdera labsajūtai

0

Gada pēdējais mēnesis sev līdzi atnes gan vienus no gada skaistākajiem un sirsnīgākajiem svētkiem – Ziemasssvētkus, gan arī jautros un pārsteigumiem bagātos gadu mijas svētkus. Svētki tradicionāli tiek saistīti ar bagātīgi klātu galdu, tāpēc svarīgi atcerēties un ņemt vērā dažus padomus, lai svētku sajūta nemazinātos gremošanas problēmu dēļ.

            Galvenās un izplatītākās pārēšanās sekas ir  smaguma sajūta vēderā, vēdera uzpūšanās, nogurums, ko izraisa pārlieku lielais cukura un tauku daudzums organismā. Svētku laikā cilvēki var sūdzēties arī par sliktu dūšu, vemšanu, caureju vai aizcietējumu.

            Lai izvairītos no pārēšanās nepatīkamajām sekām, ieteicams vienā ēdienreizē lietot pēc iespējas vienveidīgāku ēdienu, kas gremošanas sistēmu pasargās no darba stresa režīmā, kā arī rūpīgi sakošļāt ēdienu un ēst mazām porcijām. Ja arī ikdienā ir jūtama smaguma sajūta pēc ēšanas, kas varētu liecināt par gremošanas fermentu trūkumu, vēlams jau pirms ēdienreizes vai ēdienreizes laikā lietot aizkuņģa dziedzera fermentu preparātus.

            Ja tomēr ir sanācis pārēsties svētku maltītes laikā, rūpīgi jāizvērtē sliktās pašsajūtas simptomi. Vēdera pūšanās galvenais cēlonis ir cukuri (laktoze, fruktoze), kurus uzņemot pārmērīgi organismam var pietrūkt fermentu to pārstrādei. Vēdera pūšanos var izraisīt arī pastiprināts sāls patēriņš uzturā. Šajā gadījumā var līdzēt simetikonu saturoši preparāti. Aizcietējumu parasti rodas , ja ēdienreižu laikā tiek uzņemts maz šķiedrvielu, tāpēc jāseko līdzi arī ūdens patēriņam ikdienā. Aizcietējumu veidošanos var veicināt arī mazkustīgs dzīvesveids. Šķiedrvielas uzturā nodrošina dārzeņi, augļi un pilngraudu produkti. Caurejas līdzekļi var palīdzēt atvieglot aizcietējuma simptomus, tomēr jāatceras, ka tie jālieto uzmanīgi un to ilgstoša lietošana situāciju var tikai pasliktināt.

            Visnepatīkamākie simptomi ir vemšana  un caureja. Caurejas cēloņi var būt ļoti dažādi – pārēšanās, ikdienai neierasti trekns ēdiens, nekvalitatīva un bojāta pārtika. Visbiežāk caureja pāriet dažu stundu vai dienas laikā, tomēr, ja simptomi nemazinās un pastiprinās, steidzami jādodas pie ārsta. Vemšanu izraisa nekvalitatīva un veca pārtika, to var izraisīt arī vīrusinfekcija. Vemšana ir aizsargreakcija, kas veicina toksisko vielu izdalīšanu no organisma, tomēr tā var būt arī bīstamas saindēšanās simptoms, tāpēc, ja vemšana nemazinās, steidzami jādodas pie ārsta. Gan caurejas, gan it īpaši vemšanas  laikā organisms pastiprināti zaudē ūdeni un tajā izšķīdušos sāļus, tāpēc jāparūpējas par zaudētā šķidruma atgūšanu. Lai neizraisītu atkārtotu simptomu saasināšanos, šķidrums jāuzņem maziem malkiem un nesaldināts. Lai izvairītos no gremošanas traucējumiem ne tikai svētku laikā, bet arī ikdienā, ieteicams uzturā  iekļaut piena produktus ar bifido baktērijām.

            Pēcsvētku dienās organisma labsajūtas atjaunošanai un attīrīšanai ieteicams lietot zāļu tējas un ūdeni. No zāļu tējām var izvēlēties piparmētru un kumelītes, kam raksturīga nomierinoša, gremošanu uzlabojoša un spazmu mazinoša darbība. Gremošanas uzlabošanai ieteicama arī ķimeņu, fenheļa vai pelašķu tēja. Pēc bagātīgajām svētku ēdienreizēm pēcsvētku dienās ieteicamas vieglas, bet regulāras ēdienreizes. Galvenais ir sekot līdzi ēdiena daudzumam un tam, lai uzņemto ēdienu būtu viegli pārstrādāt  – samazināt ogļhidrātu (maize, kartupeļi, saldumi) un tauku daudzumu, palielināt svaigu augļu un dārzeņu daudzumu ēdienkartē. Ļoti ieteicamas fiziskās aktivitātes, kas uzlabo organisma asinsriti, emocionālo labsajūtu un tādējādi samazina gremošanas traucējumu izraisītos nepatīkamos simptomus.