Venecuēlas opozīcijas kontrolētais parlaments aicina uz protestiem Maduro gāšanai

0

Venecuēlas Nacionālā asambleja (parlaments), kuru kontrolē opozīcija, piektdien aicināja uz masu protestiem pret valsts prezidentu Nikolasu Maduro ar mērķi panākt viņa gāšanu un “pārejas valdības” izveidošanu.

56 gadus vecais Maduro ceturtdien tika inaugurēts uz otru prezidentūras termiņu pēc savas uzvaras pērnā gada maijā notikušajās prezidenta vēlēšanās, kuras opozīcija boikotēja, uzskatot tās par negodīgām.

ASV, Amerikas Valstu organizācija (AVO) un Eiropas Savienība (ES) nosodīja šo vēlēšanu sarīkošanu, trūkstot demokrātiskām garantijām.

Limas grupas 14 valstis, ieskaitot Argentīnu, Brazīliju un Kanādu, pagājušajā nedēļā paziņoja, ka neatzīs Maduro par Venecuēlas prezidentu. ASV ceturtdien atteicās atzīt Maduro leģitimitāti un solīja pastiprināt spiedienu uz viņu.

Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Huans Giado sacīja, ka konstitūcija dod parlamentam tiesības uzņemties pārejas varu pēc Maduro pasludināšanas par “uzurpatoru”, bet tam būtu vajadzīgs armijas atbalsts un tautai jāiziet ielās, lai pieprasītu pārmaiņas.

“Vai ir pietiekami balstīties uz konstitūciju diktatūrā? Nē. Tai jābūt tautai, armijai un starptautiskajai sabiedrībai, kas vestu mūs uz [varas] pārņemšanu,” teica Giado, uzrunājot apmēram tūkstoti opozīcijas atbalstītāju Karakasā.

Parlaments paziņoja, ka masu protesti tiks rīkoti zīmīgajā 23.janvārī, jo šajā datumā 1958.gadā krita Markosa Peresa Himenesa militārā diktatūra.

Maduro, kurš 2016.gadā zaudēja kontroli pār parlamentu, tā vietā ir izveidojis sev lojālu Satversmes sapulci. Viņa sabiedrotie Augstākajā tiesā ir anulējuši parlamenta pilnvaras.

Maduro inaugurācija notika Augstākajā tiesā, lai gan likums paredz, ka tai būtu jānotiek parlamentā.