Venecuēlas valdība un opozīcija turpinās sarunas par krīzes izbeigšanu

0

Venecuēlas valdība un opozīcija turpinās Norvēģijas kā vidutājas organizētās sarunas par politiskās krīzes izbeigšanu, paziņoja Norvēģijas valdība pēc tam, kad abas puses tikās Barbadosā, bet vienošanos nepanāca.

“Mēs paziņojam, ka galveno Venecuēlas politisko spēku pārstāvji turpina sarunas,” ceturtdien informēja Norvēģijas Ārlietu ministrija.

“Kā daļa no šī procesa ir izveidots sarunu formāts, kurā turpināsies nepārtraukts un efektīvs darbs, lai panāktu vienošanos par konstitūcijai atbilstošu risinājumu,” piebilsts ministrijas izplatītajā paziņojumā.

“Paredzams, ka visas puses organizēs konsultācijas, lai sarunas virzītos uz priekšu,” norādīja Norvēģijas Ārlietu ministrija.

“Venecuēliešiem ir nepieciešamas atbildes un rezultāti. Mūsu delegācija piedalīsies konsultācijās, lai virzītos uz priekšu un izbeigtu venecuēliešu ciešanas,” tviterī rakstīja opozīcijas pārstāvis Stalins Gonsaless, kurš ir opozīcijas līdera Huana Gvaido vadītās Nacionālās sapulces vicespīkers.

Iepriekš Venecuēlas informācijas ministrs Horhe Rodrigess paziņoja, ka noslēgušās trešdien Barbadosā notikušās sarunas, kuras Norvēģija atbalstīja, bet viņš nekomentēja iespējas panākt vienošanos.

Izskanējis, ka opozīcija vēlas jaunu prezidenta vēlēšanu organizēšanu, ceturtdien vēstīja laikraksts “El Nacional”.

Tomēr tādu iespējamību noraidījis prezidentam Nikolasam Maduro lojālās Satversmes sapulces priekšsēdētājs Diosdado Kabeljo.

“Nebūs nekādu prezidenta vēlēšanu, šeit vienīgais prezidents ir Nikolass Maduro, kurš uzvarēja 2018.gada 20.maijā,” “El Nacional” citēja Kabeljo teikto.

Venecuēlā turpinās konfrontācija starp kreisi noskaņoto prezidentu Maduro un Nacionālas asamblejas prezidentu Gvaido, kas janvārī sevi pasludināja par prezidenta pienākumu pagaidu izpildītāju un kuru par leģitīmu Venecuēlas valsts pagaidu vadītāju atzinušas vairāk nekā 50 valstis, arī ASV un daļa Latīņamerikas valstu.

30.aprīlī Gvaido mēģināja rosināt militāru sacelšanos pret Maduro, taču neguva bruņoto spēku atbalstu.

Valdības un opozīcijas pārstāvji maijā tikās Oslo. Tolaik opozīcija izrādīja niecīgu interesi par sarunām ar valdību, uzsverot, ka vienīgais risinājums ir Maduro atkāpšanās un ārkārtas vēlēšanas.

Tikmēr ASV Finanšu ministrija ceturtdien paziņoja, ka noteikusi sankcijas pret Venecuēlas militārās izlūkošanas dienestu DGCIM saistībā ar to, ka miris aizturētais jūras spēku kapteinis Rafaels Akosta. Pastāv aizdomas, ka viņu spīdzināja līdz nāvei.

Sankcijas nozīmē, ka ASV tiek iesaldēti DGCIM aktīvi, ceturtdien paziņoja Finanšu ministrija.

Akostu aizturēja 21.jūnijā apsūdzībās par saistību ar atentāta pret Maduro mēģinājumu. 29.jūnijā viņš nomira, un opozīcija apgalvo, ka viņu spīdzināja.

ASV Finanšu ministrija paziņoja, ka publiskas tiesas sēdes laikā septiņas dienas pēc aizturēšanas bija redzamas pazīmes par fizisku vardarbību pret Akostu .

“Lai gan saistībā ar Akostas nāvi divas DGCIM amatpersonas ir apsūdzētas par slepkavību, tas ir tikai viens no jaunākajiem nežēlības paraugiem dienestā, kas ir bēdīgi slavens ar savām vardarbīgajām metodēm,” klāstīja ASV ministrija.