Zemkopības ministrs piedalīsies ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Luksemburgā

0

Šodien zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) šodien piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Luksemburgā, kur turpināsies dalībvalstu diskusijas par ES Kopējās lauksaimniecības politiku pēc 2020.gada, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā.

Plānots, ka šajā sanāksmē dalībvalstu ministri diskutēs par klimata un vides prasībām ES Kopējās lauksaimniecības politiku nākotnē.

Zemkopības ministrijā iepriekš informēja, ka vides un klimata prasībām ir jābūt samērīgām ar ES dalībvalstīm piešķirto finansējumu.

“Vides un klimata pasākumiem jābūt pietiekami līdzsvarotiem attiecībā pret ES atbalsta finansējuma apmēru, jo šīs prasības nedrīkst mazināt lauksaimniecības dzīvotspēju un konkurētspēju vienotajā tirgū,” pirms sanāksmes uzsvēra zemkopības ministrs.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Eiropas Komisija pērn 1.jūnijā publicēja regulu priekšlikumus par ES Kopējo lauksaimniecības politiku 2021.-2027.gadam, ietverot arī tiešmaksājumu un lauku attīstības politikas ES finansējuma sadalījumu dalībvalstu starpā. Atbilstoši Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumam nākamajā plānošanas periodā Kopējās lauksaimniecības politikas lauku attīstībai dalībvalstīm paredzētais finansējums samazināsies par 15% salīdzinājumā ar 2014.-2020.gadu.

Savukārt tiešmaksājumu kopējais samazinājums ES atbilstoši EK priekšlikumam būs 3,9%. Tiešmaksājumu apmērs nesamazināsies dažām dalībvalstīm, tostarp Latvijai. EK Latvijai paredz ļoti minimālu tiešmaksājumu pieaugumu – līdz 202 eiro par hektāru 2026.gadā. ZM iepriekš informēja, ka tādējādi EK nav ņēmusi vērā objektīvo nepieciešamību izlīdzināt tiešmaksājumus dalībvalstu starpā, lai ES lauksaimnieki beidzot varētu strādāt vienlīdzīgos konkurences apstākļos.